Treść główna

Porady Ciekawostki Zebrano – egzotyczne drewno w pasy

Zebrano – egzotyczne drewno w pasy

Zebrano to kolejne drewno egzotyczne, które idealnie sprawdzi się w nietuzinkowym wystroju wnętrz. Jego charakterystyczną cechą jest bardzo ciekawa barwa. Drewno zebrano świetnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu, a do tego ma wiele zalet technicznych, które przemawiają za jego użyciem.

zebrano, drewno zebrano

Zebrano – pochodzenie

Zebrano, lub też zingana, to rodzaj drewna egzotycznego pozyskiwanego z drzew rosnących w Afryce Zachodniej oraz Centralnej (zwłaszcza w Kongo, Kamerunie oraz Gabonie). Drzewa te mają kształt cylindryczny, niejednokrotnie lekko zdeformowany. Mogą one osiągać do 40 metrów wysokości, z czego 20 metrów to wysokość pnia. Najbardziej charakterystyczną cechą drewna zebrano jest jego usłojenie, które tworzą jasne i ciemne pasy – stąd też nazwa tego gatunku, który przypomina ubarwienie zebry.

Zobacz także: sapella.

Drewno zebrano – charakterystyka

Mamy dwa rodzaje drewna zebrano. Drewno bielaste – wyróżnia się barwą od białawej do szarości, natomiast twardziel to kolor jasno bądź szarobrązowy. Co więcej, twardziel cechuje się również licznymi cienkimi żyłkami, które mogą mieć kolor szarobrązowy, ciemnobrązowy albo oliwkowo-brązowy. Zebrano jest drewnem ciężkim i bardzo trwałym – z uwagi na występowanie w nim dużych ilości naturalnych żywic ma wysoką odporność na działanie warunków zewnętrznych. Mimo, że jest ono dość twarde to jednocześnie wykazuje sporą elastyczność, dzięki czemu jest także odporne na zginanie.

zebrano, drewno zebrano

Niestety do wad tego gatunku drewna należy zaliczyć problemy z jego suszeniem. Jest bowiem bardzo podatne na pękanie i odkształcanie, dlatego należy je suszyć powoli. Podczas ogólnej obróbki możliwe są także problemy wynikające z faktu, iż zebrano ma nieregularne włókna. W związku z tym, zalecane jest użycie specjalnych narzędzi.

Zebrano – zastosowanie

Zebrano ma wiele zastosowań, ale głównie wykorzystuje się je do wykonania oklein, boazerii, elementów wyposażenia wnętrz, które uznawane są za dość ekskluzywne oraz rzecz jasna mebli. Oprócz tego drewno zebrano jest doskonałym materiałem do toczenia i rzeźbienia. Przy jego użyciu wykonuje się także różnego typu sprzęt sportowy.

Zobacz także egzotyczne drewno meranti.

Zdjęcia: Wikipedia, jared via Flickr.