Treść główna

Porady Ciekawostki Żółtodrzew – Chloroxylon swietenia

Żółtodrzew – Chloroxylon swietenia

Chloroxylon swietenia jest tropikalnym drzewem liściastym, pochodzącym z południowych Indii, Sri Lanki oraz Madagaskaru. Inne nazwy tego rodzaju drzewa to Żółtodrzew, Ceylon satinwood, East Indian satinwood, czy też Buruta. Co warto o nim wiedzieć?

chloroxylon swietenia zoltodrzew

Żółtodrzew – charakterystyka drewna

Żółtodrzew jest średniej wielkości drzewem liściastym, które dorasta do 15-20 metrów wysokości, posiada grubą, lekko korkową korę, miejscami spękaną, a także pierzaste liście. Wytwarza małe, kremowo-białe kwiaty oraz podłużne owoce. Jeśli chodzi o właściwości samego drewna, jego twardziel ma kolor od kremowego do złocistożółtego, przy czym z wiekiem ciemnieje. Biel jest nieco jaśniejsza, jednak oba obszary nie są od siebie wyraźnie oddzielone. Drewno posiada delikatny zapach, gdy jest świeżo ścięte. Wspaniale też błyszczy. Drewno jest twarde i mocne, przez co sprawia trudności w obróbce. Jest też ciężkie, posiada gęstość 900-980 kg / m³ przy wilgotności 12%. Jego moduł sprężystości wynosi 14 900 N / mm2.

Zobacz także: Agba – drewno egzotyczne

chloroxylon swietenia zoltodrzew

Żółtodrzew – zastosowanie drewna

Żółtodrzew jest drewnem ciężkim w obróbce przy użyciu narzędzi ręcznych, a wszelkie narzędzia skrawające może w umiarkowanym stopniu tępić. Jest również trudne w klejeniu, ale za to odporne na ataki wszelkich grzybów, choć nieco mniej odporne na przykład na ataki termitów. Z uwagi na fakt, że drewno jest bardzo dekoracyjne, używane jest do tworzenia mebli, boazerii, podłóg, skrzyń, stolarki wewnętrznej, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz licznych artykułów luksusowych. Może być także stosowane w ciężkich konstrukcjach – jak łodzie czy sprzęt rolniczy – ponieważ jest bardzo wytrzymałe, solidne.

Zobacz także: boazeria drewniana

Żółtodrzew – ciekawostki o drewnie

Warto wiedzieć, że chloroxylon swietenia jest rośliną uznawaną za leczniczą – przynajmniej w tych miejscach, w których rośnie. W Indiach jej rozdrobnione liście stosowane są przy reumatyzmie, ale również w leczeniu ran – również ugryzień węży. Wyciąg z kory stosowany jest zaś w przypadku gorączki, albo w leczeniu astmy – po wymieszaniu z jeszcze innymi roślinami. Na Sri Lance zaś kora z korzenia wymieszana z mlekiem używana jest do leczenia impotencji.

Zdjęcia: Forestowlet, Gihan Jayaweera via Wikipedia