Treść główna

Porady Ciekawostki Rodzaje schodów drewnianych

Rodzaje schodów drewnianych

Wydawać by się mogło, że schody w domu to najzwyklejsza rzecz na świecie. Kto jednak nie wgłębił się w ten temat, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele zagadnień jest z nimi związanych – godne zastanowienia jest między innymi to, jakie drewno na schody najlepiej jest wybrać oraz to, na jaki rodzaj się zdecydować. Jak się bowiem okazuje, rodzajów schodów jest naprawdę wiele.

rodzaje schodów drewnianych

fot. Gregor Teggatz


Schody możemy podzielić ze względu na:

1. Rodzaj mocowania stopni

Tutaj wyróżnić można przede wszystkim trzy rodzaje. Pierwszym z nich są schody drabiniaste, które najczęściej stosowane są jako dojście do strychu bądź piwnicy. Z uwagi na swoje zastosowanie zwykle charakteryzują się dużym, bo sięgającym nawet siedemdziesięciu stopni, kątem nachylenia. Drugim rodzajem są schody policzkowe, w których każda stopnica montowana jest do specjalnej belki policzkowej o grubości od sześciu do ośmiu centymetrów. Odbywa się to za pomocą odpowiednio wyfrezowanych gniazd, w których stopnice są osadzane bądź wsuwane. Trzeci rodzaj to zaś schody siodłowe, w których policzki od góry posiadają specjalne nacięcia, na które nakłada się stopnice.

rodzaje schodów drewnianych

fot. basheertome

2. Ilość i rodzaje biegów

Biegiem określa się fragment schodów łączący ze sobą poszczególne podesty bądź spoczniki. Spotyka się dziś schody jedno, dwu i trzybiegowe. Mogą to być zarówno schody jednokierunkowe – w których, jak nietrudno się domyśleć, każdy z biegów skierowany jest w tę samą stronę – jak i dwukierunkowe, gdzie każdy z biegów wiedzie w przeciwną stronę, a są one ułożone względem siebie pod kątem stu osiemdziesięciu stopni. Spotykane są również schody łamane, w których poszczególne biegi skierowane mogą w być w trzech, bądź więcej, kierunkach.

3. Kształty biegów

To właśnie od tego w największej mierze zależy to, jak nasze schody będą się prezentowały. Najczęściej spotykane są schody proste – w których każdy bieg wiedzie w tym samym kierunku, schody łamane, gdzie biegi ułożone są pod kątem prostym i powrotne. Oprócz nich spotkać można również inne rodzaje – niezwykle efektowne schody wachlarzowe, które od góry układają się w wielokąt bądź koło oraz znane na pewno każdemu schody spiralne.

rodzaje schodów drewnianych

fot. tokarcik.tomas

4. Kąt nachylenia biegów

To właśnie od tego zależy, na ile schody będą strome. Oczywiście, im mniejszy będzie kąt nachylenia schodów, tym będą one bezpieczniejsze, jednak nie zawsze możemy czy musimy zwracać na to uwagę. Schodami o łagodnym nachyleniu możemy nazwać te, których kąt nie przekracza trzydziestu stopni, normalnymi – do trzydziestu pięciu, zaś stromymi te, które nachylone są pod kątem nie większym, niż czterdzieści pięć stopni. Poza tym, wyróżnić możemy wspomniane schody drabiniaste – które cechuje nachylenie do siedemdziesięciu pięciu stopni – i drabiny.

5. Sposób mocowania biegów

Tutaj wyróżnić możemy przede wszystkim schody samonośne, stanowiące samodzielną konstrukcję, najczęściej z drewna, oraz schody na beton, w których konstrukcję betonową okłada się jedynie drewnem, aby podnieść jej walory estetyczne i użytkowe.

Jeśli chodzi zaś o popularność poszczególnych rodzajów, w ostatnim czasie, po latach dominacji schodów na beton, znów do łask wracają schody samonośne, często w fantazyjnych, robiących wrażenie formach – jak na przykład schody wachlarzowe czy kręcone. Te ostatnie są jednak stosunkowo drogie, w przeciwieństwie do najtańszych, acz najmniej funkcjonalnych schodów drabiniastych. Sporą rolę w cenie schodów odgrywa również gatunek drewna, z którego je wykonano.