Rzeźbienie w drewnie
Osoby cierpliwe, obdarzone talentem mogą pomyśleć o tworzeniu rzeźb drewnianych. Oczywiście jest to proces wymagający skupienia i czasu, jednak efekty bywają naprawdę niesamowite, poza tym – na najpiękniejsze wyroby z drewna z pewnością znajdzie się ktoś chętny, kto wynagrodzi naszą pracę. Niestety, nie jest to zajęcie dla osób, które szybko rezygnują, ponieważ potrzeba czasem i kilku lat, aby nabrać niezbędnej wprawy. Poniżej zebrane zostały najważniejsze porady dotyczące rzeźbienia w drewnie. Właściwie – rzeźbienie w drewnie nie jest trudne, należy jednak wygospodarować naprawdę sporo czasu, aby w ogóle myśleć o rozwinięciu w sobie tego talentu.
fot. Steve Snodgrass
Jakie drewno najlepsze do rzeźbienia?
Zacząć musimy od wyboru gatunku drzewa – ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ drewno powinno być dostatecznie miękkie, warto wybierać takie, które posiada jak najmniej sęków.
Przede wszystkim interesującym gatunkiem będą lipy, a najodpowiedniejsze okazy znajdziemy w gęstych, piaszczystych lasach. Takie podłoże zapewni nam niewielką ilość sęków oraz gałęzi, słoje natomiast powinny przyrastać równomiernie oraz być zwarte – niewielka wilgotność podłoża powinna nam to zapewnić.
fot. Hamed Saber
Rzeźbienie w drewnie krok po kroku
Drzewo należy ściąć i przetransportować, a następnie, jak najszybciej – rozłupać na pół. Kolejnym krokiem jest okorowanie. Okorowanie jest niesamowicie istotne, ponieważ po pierwsze – drewno zacznie się odparzać, a gdy wreszcie wyschnie – nabierze twardości. Ponadto należy dodać, że samo odkorowanie będzie nie lada wyzwaniem. Z kolei przełupanie drzewa daje nam możliwość kontroli pęknięć – jedyne, jakie powinny się pojawić to te na końcach, które będzie można odciąć. Drewno lipowe musi być przykryte i składowane w cieniu, najlepiej w miejscu, które będzie odpowiednio przewiewne. Nie należy materiału na rzeźbę wystawiać na działanie promieni słonecznych. Drewno jest gotowe do rzeźbienia po upływie około 7 miesięcy.
Podstawowe narzędzia do obróbki drewna
Podstawowym narzędziem służącym do rzeźbienia jest dłuto, a konkretnie wiele rodzajów dłut o różnych kształtach. Możemy je zakupić, możemy również wykonać samodzielnie, na przykład z brzeszczotów. Generalnie chodzi o ostre przedmioty posiadając szpic – nada się nawet nożyk.
Zanim zabierzemy się do rzeźbienia, powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim musimy sprawdzić, w którą stronę leci łyko naszego okazu, ponieważ nie należy rzeźbić przeciwnie do kierunku łyka. Rzeźbimy z łykiem, zaczynając od góry, co pozwoli nam na mądre rozplanowanie przestrzeni.
fot. particlem
Sztuka w drewnie
Rzeźbienie w drewnie to nie tylko zawód, to raczej pasja, a nawet – artyzm. Samodzielne rzeźbienie to naprawdę wciągające zajęcie. Z uwagi na twórczy, kreatywny charakter jest to sztuka jak każda inna, a właściwie wymagająca od rzeźbiarza maksymalnego skupienia. Rzeźby można sprzedawać, ponieważ wielu ludzi chętnie ozdabia nimi wnętrza, mogą być wykorzystane jako część mebli, obrazów, dekoracji także tych ogrodowych. Poza tym, w wielu kościołach i innych obiektach sakralnych obecne są rzeźby drewniane. Zobacz także: snycerstwo.