Treść główna

Porady Ciekawostki Sauna z drewna – konserwacja i czyszczenia

Sauna z drewna – konserwacja i czyszczenia

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie sauny w swoim domu. W przypadku domków jednorodzinnych nie jest to praktycznie żaden problem, ponieważ wystarczy wydzielić jedno małe pomieszczenie i je przystosować. Potem pozostaje już tylko korzystać. Mieszkańcy bloków mają trudniej. Jednak, posiadanie własnej sauny z drewna to nie tylko przyjemność relaksu i wygrzewania się dla zdrowia, ale również konieczność odpowiedniego dbania i konserwowania tego miejsca.

sauna konserwacja, czyszczenie sauny

Jak dbać o saunę z drewna?

Przede wszystkim, po każdym użyciu należy usunąć wodę, sprzątnąć saunę, oczyścić ją. Szczególnie czyszczenia wymaga zawsze podłoga i okolice nóżek każdej ławki. Trzeba zebrać wodę, przetrzeć wszystko do czysta wilgotną szmatką i osuszyć. Trzeba też pamiętać o usuwaniu różnego rodzaju okruszków i paproszków. Są one potencjalnie siedliskiem bakterii.

Czyszczenie sauny powinno odbywać się przy użyciu środków dezynfekujących i odwapniających. Użyć można perhydrolu, ponieważ nie zostawia on toksycznych śladów, albo specjalnych środków na bazie octu, cytryny czy winogron. Chodzi o to, że chemiczne, toksyczne substancje wnikają w drewno i przy wysokich temperaturach się uwalniają. Przebywając w saunie wdycha się te toksyny.

Zobacz także: Jakie drewno do sauny suchej?

sauna konserwacja, czyszczenie sauny

Saunę trzeba myć i sprzątać po każdym użytkowaniu, ale nie tylko. Wspomniane czyszczenie specjalnymi środkami należy prowadzić nie tylko po kąpieli, ale systematycznie i regularnie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Raz w roku należy przetrzeć drewniane elementy wewnętrzne papierem ściernym lub specjalną szlifierką. Pozwala to na oczyszczenie sauny oraz przedłużenie jej żywotności i trwałości.

Czyszczenie sauny nie powinno być prowadzone wodą pod ciśnieniem ani z węży. Raz, że dostarcza to zbyt wiele wody, a dwa może spowodować uszkodzenia drewnianych elementów. Saunę powinno się bardzo starannie osuszać po użytkowaniu i po systematycznym myciu. Pozostawienie wody może spowodować pleśnienie i gnicie, a tego nikt by nie chciał. Pleśni zapobiega również siadanie na ręczniku podczas seansu w saunie. Dzięki temu, spływający z ciała pot wsiąka w ręcznik nie w drewno, a to właśnie pot jest potencjalną pożywką dla bakterii i pleśni. Bardzo ważne jest również dbanie o wentylację i odpowiednie ogrzewanie prowadzące do osuszania.

Zobacz także: Abachi – drewno na saunę

Zaniedbanie sauny może doprowadzić do jej zniszczenia, zapleśnienia, a tym samym uczyni ją całkowicie niezdatną do użycia. Spleśniałe drewno w całości wymaga wymiany i przebudowy.