Treść główna

Porady Obróbka drewna Stół drewniany – zrób to sam!

Stół drewniany – zrób to sam!

We współczesnych czasach nie musimy już sami wykonywać mebli, jednak w dobie seryjnej produkcji oryginalność wraca do łask. Jak zatem samemu wykonać stolik z drewna?

jak zrobić stół z drewna, stół z drewna

Stół drewniany – projekt

Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, jaki stół pragniemy skonstruować. Trzeba zastanowić się nad wysokością, szerokością, długością oraz ogólnym kształtem. Stolik może być bowiem okrągły, prostokątny, kwadratowy, składany, w całości drewniany, bądź też z przeszkleniem. Możemy do jego wykonania wykorzystać drewniane płyty, albo niepotrzebne drewniane palety. Niektórzy proponują również stworzenie wspaniałego stolika z pnia drzewa. Najpierw warto naszkicować wymyślony przez siebie projekt, a następnie przejść do kolejnego etapu.

Zobacz także: Litery drewniane – zrób to sam!

Niezbędne narzędzia

W stolarce zwykle wykorzystuje się następujące rodzaje drewna: jodłowe, modrzewiowe, sosnowe, bukowe, dębowe, jesionowe oraz drewno wiązowe.
Drewno byłoby ciężkie w obróbce bez odpowiednich narzędzi. Najlepiej posłużyć się piłką do drewna, bądź też wyrzynarką. W ten sposób kształtujemy dostępne nam drewno (na przykład w postaci palet), dostosowując je do wymaganych rozmiarów. Oczywiście, wcześniej wszystko należy dokładnie wymierzyć (potrzebna do tego będzie taśma miernicza i coś do znaczenia).

jak zrobić stół z drewna, stół z drewna

Dodatkowo przydadzą się:

  • kantówki drewniane strugane (o ile nie chcemy ich wykonać samodzielnie)
  • wkręty do drewna
  • fazownik
  • szlifierka (można również wykorzystać papier ścierny)
  • lakier zabezpieczający
  • ewentualnie farba

Zobacz także: Blat drewniany – zrób to sam!

Stół z drewna – wykonanie i wykończenie

  1. Po odpowiednim przycięciu wybranych kawałków drewna, powinno się je oszlifować, bądź też użyć papieru ściernego, aby pozbyć się wszystkich odstających drzazg i pozostałości po ich wcześniejszym przeznaczeniu (jeśli korzystamy z elementów wtórnych).
  2. Następnie należy wywiercić dziury w elementach, które będzie można następnie ze sobą łączyć (czyli nóżkach, bądź podstawie stolika). Można je pogłębić za pomocą fazownika.
  3. Poszczególne części łączy się za pomocą długich gwoździ, albo wkrętów.
  4. Całość można zabezpieczyć farbą, bądź lakierem do drewna (by stolik pozostał bezbarwny i naturalny).

Zdjęcia: IndoGemstone via Flickr.