Treść główna

Porady Ciekawostki Szczotkowanie drewna

Szczotkowanie drewna

Szczotkowanie jest zabiegiem, który pomoże nam podkreślić naturalny rysunek drewnianej powierzchni. W ten sposób możemy odkryć słoje drewna, z którego powstały deski podłogowe czy meble. Sam zabieg polega na starciu powierzchni drewna. W tym celu można użyć ręcznych szczotek. Osoby, które chcą szybciej poradzić sobie z obróbką, powinny wykorzystać narzędzia mechaniczne z wymiennymi szczotkami. Najlepiej użyć stalowej oraz nylonowej szczotki. Ważną zasadą jest przede wszystkim to, aby drewno szczotkową zgodnie ze słojami – wzdłuż. To pozwoli bowiem wydobyć piękny rysunek.

szczotkowanie drewna

Szczotkowanie, a postarzanie

Postarzanie drewna określane także mianem strukturyzacji to proces, który pozwala usunąć miękką warstwę przyrostu drewna. Jedną z metod strukturyzacji jest szczotkowanie drewna. Jednak drewno można postarzyć nie tylko metodą mechaniczną, ale także z użyciem odpowiednich środków chemicznych. Chodzi tutaj o specjalny wosk, patynę, bejce (zobacz także: bejcowanie drewna) czy lakiery.

Jakie drewno wybrać do szczotkowania?

Do szczotkowania najlepiej wybrać drewno, które ma wyrazisty rysunek poszczególnych słoi. Idealne będzie tutaj drewno sosnowe, świerkowe oraz jodłowe. Szczotkować możemy także drewno dębowe.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze gatunku drewna?

Ważne jest przede wszystkim to, aby gatunek charakteryzował się zróżnicowaną twardością między przyrostami letnimi oraz wiosennymi. Do szczotkowania najlepsze są deski boczne. Powinny mieć one przekrój styczny.

szczotkowanie drewna

Czym szczotkować drewno

Do szczotkowania drewna najlepiej wykorzystać szlifierkę mechaniczną. Potrzebne będą nam do tego jednak specjalne szczotki. Idealny zestaw to szczotki obrotowe. Warto zaopatrzyć się w szczotkę nylonową. Następnie możemy zmienić szczotkę na stalową. Do wykończeń możemy użyć papieru ściernego, który pozwoli nam uzyskać precyzyjny efekt.

Jakie elementy drewniane szczotkować?

Najczęściej metodę szczotkowania wykorzystuje się do postarzania podłóg. Z powodzeniem w ten sposób możemy odmienić również wszelkiego typu drewniane meble – krzesła, stoły, biurka, komody, szafy.

Co po szczotkowaniu?

Po szczotkowaniu, należy usunąć gąbką wszystkie rysy i uszkodzenia, a następnie dokładnie zaimpregnować drewno.

Zdjęcia: pjkplto, StephenMitchell via Flickr.