Technolog drewna – charakterystyka zawodu
Technolog drewna to osoba będąca specjalistą w dziedzinie technologii, które stosuje się w przemyśle drzewnym. Do obowiązków na tym stanowisku należy stworzenie odpowiednich warunków do adaptacji linii technologicznych oraz kontrola wykorzystania nowych technologii.
Ekspert w dziedzinie technologii drewna zajmuje się również wprowadzaniem standardów jakości oraz opracowywaniem norm obowiązujących w firmie.
Praca technologa drewna może polegać na nadzorowaniu działania maszyn wykorzystywanych do obróbki drewna. Technolog ciągle poszukuje rozwiązań, które doprowadzą do optymalizowania produkcji w przedsiębiorstwie przemysłu drzewnego.
Możliwości zatrudnienia jako technolog drewna
Szansę na rozwój zawodowy stwarzają zakłady, w których drewno wykorzystywane jest jako komponent w procesie produkcji. Są to przedsiębiorstwa meblarskie, tartaki oraz biura realizujące projekty z dziedziny stolarki budowlanej. Technolog drewna znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwie działającym w przemyśle budowlanym, maszynowy i stoczniowym. Swoją wiedzę i doświadczenie może również wykorzystać w firmie zajmującej się sprzedażą wyrobów z drewna. W każdym z tych zakładów technolog drewna obejmuje najczęściej kierownicze stanowisko.
Zobacz także: brakarz.
Technolog drewna – średnie zarobki
Przeciętne wynagrodzenie jakie otrzymuje technolog wynosi prawie trzy tysiące złotych netto miesięcznie. Na wysokość pensji w tym zawodzie wpływają czynniki takie jak doświadczenie, specjalizacja oraz przede wszystkim miejsce zatrudnienia.
Wymagane wykształcenie
Aby móc pracować jako technolog drewna należy ukończyć kierunek technologia drewna na politechnice lub na akademii rolniczej. Zajęcia mają na celu dostarczenie specjalistycznej wiedzy o drewnie i jego wyrobach oraz o technologiach stosowanych w drzewnictwie. Oprócz tego realizowane są takie przedmioty jak fizyka, matematyka, chemia oraz elektrotechnika. Student może wybierać wśród czterech specjalizacji: chemiczna lub mechaniczna technologia drewna, meblarstwo lub ochrona i modyfikacja drewna. Wyższe szkoły, na których można studiować technologię drewna to Akademia Rolnicza w Poznaniu oraz SSGW w Warszawie.
Zobacz także: zawody związane z drewnem.