Wełna drzewna
Wełna drzewna to jeden z ostatnich produktów obróbki drewna. Tartak, po uzyskaniu tarcicy przerabia za pomocą specjalnej maszyny strugającej pozostające po tym procesie odpadki – tak właśnie powstaje ten materiał. Ma ona postać długich, wąskich wiórów, które jednak, w przeciwieństwie do zwykłych strużyn, mają określoną długość i szerokość, dlatego też do jej produkcji niezbędne są odpowiednie maszyny do drewna. Najczęściej spotkać można wełnę drzewną świerkową bądź wykonaną z innych gatunków iglastych – właśnie ich właściwości bowiem najlepiej nadają się do wykonania tego materiału.
Wełna drzewna i jej zastosowanie
Wełna drzewna znajduje mnóstwo zastosowań. Szczególnie często spotyka się ją jako materiał pakowy – świetnie bowiem zdaje egzamin, jeśli zamierzamy zapakować przedmioty szklane lub szczególnie wrażliwe na wstrząsy. Poza tym, idealnie nadaje się na materiał izolacyjny – stosuje się ją do dociepleń dachów, stropów ścian i niewielkich budynków. Wata drzewna wykazuje również doskonałe właściwości, jeśli chodzi o izolację akustyczną – świetnie tłumi wszystkie drgania i dźwięki. Jej atrakcyjne walory wizualne sprawiają, że często wykorzystuje się ją w roli elementu dekoracyjnego – zwłaszcza, jeśli zależy nam na minimalistycznym, surowo-rustykalnym efekcie. Wata drzewna może też posłużyć do wyrobu płyt wiórowych, więc, co za tym idzie, często korzysta z niej branża meblarska oraz budownictwo drewniane.
Właściwości wełny drzewnej
Wióry, które składają się na watę drzewną mają długość oscylującą wokół pięćdziesięciu centymetrów – zazwyczaj jest to czterysta osiemdziesiąt milimetrów, podczas gdy ich szerokość wynosi około pięciu milimetrów, zaś grubość – poniżej pół milimetra. Właściwości chłonne wełny drzewnej są zbliżone do jej mineralnej odpowiedniczki – w przeciwieństwie do tej drugiej, wełna drzewna wykazuje jednak znacznie lepszą chłonność.
Wśród zalet wełny drzewnej niewątpliwie warto wymienić również jej niską wagę, która w dużej mierze jest zasługą wolnej przestrzeni pomiędzy wiórami. Ten sam powód ma również jej doskonała izolacyjność akustyczna – jej właściwości tłumiące są porównywalne ze styropianem. Wełna drzewna, w przeciwieństwie do styropianu i wełny mineralnej, nie pyli, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana w dosłownie każdych warunkach. Jest ona również w całości wykonana z drewna – nie zawiera zatem absolutnie żadnych chemicznych dodatków, co w połączeniu z elastycznością, łatwym montażem oraz długowiecznością czyni z niej idealny materiał do dociepleń domów.
Gdzie kupić wełnę drzewną?
To, gdzie powinniśmy szukać wełny drzewnej, zależne jest przede wszystkim od tego, w jakim celu zamierzamy ją kupić. Jeśli ma ona posłużyć jako materiał izolacyjny bądź pakowy, najlepiej zrobimy, jeśli udamy się po nią do sklepu budowlanego – wtedy zapłacimy za nią dziesięć złotych za kilogram. Jeśli zaś potrzebujemy jej w celach dekoracyjnych, musimy przygotować się na nieco większy wydatek – takie wióry muszą być bowiem specjalnie wyselekcjonowane, często również są dodatkowo barwione, co tylko zwiększa ich estetyczne walory. W tym przypadku za kilogram takiego surowca będziemy musieli zapłacić około pięćdziesięciu złotych.
Zdjęcia: Specialtywraps, Headhuntertaxidermy.