Treść główna

Porady Ciekawostki Wiercenie w drewnie

Wiercenie w drewnie

Jeśli tylko będziemy pamiętać o odpowiedniej technice i właściwych narzędziach, okaże się, że wiercenie w drewnie wcale nie jest takie trudne. Podpowiadamy o czym pamiętać, aby zaoszczędzić sobie pracy i nerwów.

wiercenie w drewnie

Wiercenie w drewnie – odpowiednie narzędzia

Podstawą wiercenia w drewnie jest wybór właściwych narzędzi. Błędem popełnianym przez wiele osób jest sięganie po wiertła do metali. Specjalne wiertła do drewna nie kosztują wiele, a sprawiają, że praca staje się zdecydowanie prostsza. Dodatkowo szanse na powodzenie są zdecydowanie większe. Istotne jest także, aby postawić na wiertło o właściwym rozmiarze. Wśród wierteł przeznaczonych do drewna znajdują się:
-spiralne;
-kręte;
-płaskie;
-typu sednik;
-szalunkowo – instalacyjne.
Te pierwsze są idealne wówczas, gdy zależy nam na wyjątkowej precyzji wiercenia. Wystający z nich szpikulec utrzymuje wiertło w jednym punkcie. Wiertła kręte przeznaczone są do wiercenia głębokich otworów, zaś płaskie gwarantują uzyskanie otworu o znacznej średnicy.

Zobacz także: gwintowanie drewna

Wybierając wiertła, należy pamiętać o ich dopasowaniu do rodzaju drewna, w jakim zamierzamy wiercić. I tak do drewna litego, które jest bardzo twarde, świetnie nadają się wiertła spiralne. Nie sprawdzą się natomiast wiertła tradycyjne, które będą ześlizgiwały się po zbyt twardej powierzchni.

wiercenie w drewnie

Wiertarka do drewna

W drewnie możemy wiercić, wykorzystując wiertarko – wkrętarkę bądź zwykłą wiertarkę. Ideałem jest sytuacja, kiedy dysponujemy imadłem oraz statywem do wiertarki. Wówczas możemy unieruchomić element, w którym mają powstać otwory. Zwiększa to precyzję pracy i pozwala na uzyskanie otworów idealnie odpowiadających stawianym wymaganiom.

Zobacz także: piłowanie drewna

Jak wiercić?

Drewno jest materiałem, który pozwala nam na wiercenie na dwa sposoby. Pierwszy to wiercenie wzdłuż włókien, drugi zaś w poprzek. W efekcie mamy wiercenie wzdłużne oraz poprzeczne. Nie można zapominać o dostosowaniu prędkości wiercenia do średnicy wiertła. Plusem wiercenia w drewnie jest miękkość materiału poddawanego obróbce. W efekcie ryzyko przekroczenia możliwości wiertarki jest naprawdę niewielkie.