Treść główna

Porady Ciekawostki Żywotnik olbrzymi i jego drewno

Żywotnik olbrzymi i jego drewno

Żywotnik olbrzymi – chociaż wielu jego nazwa niewiele mówi, to drzewo doskonale jest znane każdemu z nas. Pod tym osobliwym określeniem kryje się bowiem obecna w wielu polskich ogrodach tuja. Niewiele osób też może wiedzieć, że drzewa tego gatunku są cenione nie tylko ze względu na ich walory ozdobne – pozyskuje się z nich bowiem także cenione w wielu dziedzinach drewno.

żywotnik olbrzymi, tuja

Żywotnik olbrzymi – charakterystyka

Tuja w naturze występuje na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, jednak w uprawie spotkać ją można na całym świecie. Jest to drzewo dorastające do 40 metrów, a średnica jego pnia może wynosić nawet 2 metry. Osiągająca szerokość 5 centymetrów biel jest biaława lub jasnoszara, natomiast twardziel tui może mieć kolor czerwony, brunatny lub brązowy. Charakterystycznymi cechami tego drewna są też intensywny, świeży zapach oraz mała w porównaniu do innych gatunków iglastych gęstość.

Wady i zalety drewna tui

Drewno żywotnika olbrzymiego dobrze znosi przechowywanie. Nie straszne są mu owady, bakterie, grzyby i wilgoć. Problemów nie sprawia też jego suszenie – warto jednak pamiętać, że przed suszeniem technicznym, tuja musi przynajmniej dwa miesiące suszyć się naturalnie. Podobnie łatwe są jej obróbka mechaniczna, klejenie oraz łączenie za pomocą śrub i gwoździ.

Drewno tui ma jednak pewne wady, z których najważniejsze to przede wszystkim przebarwienia oraz zgnilizna rdzeniowa. Ponadto, mogą pojawić się także zbieżystość i pęknięcia, które szczególnie częste są w przypadku tarcicy o większej grubości.

żywotnik olbrzymi, tuja

Drewno żywotnika – zastosowanie

Ze względu na bardzo dekoracyjny rysunek, drewno żywotnika często wykorzystuje się do produkcji oklein i fornirów. Jest także używane do budowy niewielkich konstrukcji drewnianych oraz domków gospodarczych i altanek ogrodowych. Nierzadko spotyka się również meble i dekoracje tujowe – zwłaszcza w Ameryce Północnej. Indianie z drewna tui wytwarzali słynne czółna, które dały początek kanadyjkom i do dziś jest ono bardzo popularne w przemyśle szkutniczym. Zobacz także: balsa.

Drewno żywotnika nie jest zbyt drogie – za metr sześcienny tarcicy tujowej zapłacimy około tysiąca złotych.

Zdjęcia: Wikipedia