Dary natury: olejek goździkowy
Naturalne olejki roślinne są wykorzystywane w gastronomii, technikach masażu czy w medycynie naturalnej i aromaterapii od lat. Do takich olejków zalicza się olej goździkowy.
Jak pozyskuje się olejek goździkowy?
Olej goździkowy – Oleum Caryophylli aromatici otrzymywany jest z pączków kwiatowych goździkowca, tj. z rośliny o łacińskiej nazwie Caryophyllur aromaticus. Do tego celu wykorzystuje się destylację z parą wodną, a metoda ta pozwala na otrzymanie oleju goździkowego z zawartością bezcennych substancji mineralnych i witamin. W substancji tej znajduje się od 86 do 96 proc. aktywnego składnika – eugenolu.
Olejek goździkowy – właściwości
Przez lata olejowi goździkowemu przypisywano wiele medycznych własności, które zostały potwierdzone empirycznie i naukowo. Olej ten ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Stosowany jest powszechnie jako lek przeciwbólowy.
Dodatkowo, olejek goździkowy posiada właściwości immunostymulujące, przez co jest w stanie skutecznie wzmocnić system odpornościowy człowieka. Wpływa na poprawę samopoczucia, sił witalnych i odświeżenie.
Olejek goździkowy – zastosowanie
Olej goździkowy wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Może być stosowany w ramach terapii wspomagającej leczenie reumatyzmu, artretyzmu i nerwobólów różnego pochodzenia. Ma działanie wykrztuśne i oczyszczające organizm z nadmiaru śluzu, dlatego polecany będzie przy przeziębieniach, chronicznym katarze, zapaleniu oskrzeli i płuc.
Znajduje zastosowanie również w stomatologii jako środek przeciwbólowy na ostry ból zęba i jako środek dezynfekujący kanały korzeni zębowych. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Ciekawostka
Olejek goździkowy stosowany jest jako afrodyzjak przy zaburzeniu sfery seksualnej i zmniejszeniu libido – tak u kobiet, jak i u mężczyzn.
Olejek można kupić w sklepach internetowych z produktami pochodzenia naturalnego, w sklepach zielarskich i w hurtowniach ze składnikami roślinnymi. Buteleczka zawierającą 10 ml oleju goździkowego kupimy już w cenie kilkunastu złotych (około 15 zł).