Treść główna

Porady Ciekawostki Styl kolonialny

Styl kolonialny

Piękny wystrój wnętrz jest marzeniem każdego człowieka, który kupuje bądź buduje dom. Aby stworzyć piękny dom należy wybrać jeden styl, według którego uda się stworzyć całościowy projekt wnętrz. Ciekawym wyborem może byś styl kolonialny.

styl kolonialny

Styl kolonialny – charakterystyka

Początki stylu kolonialnego sięgają XIX wieku. Kolonizatorzy, głównie Anglicy, Francuzi i Hiszpanie, czerpali inspiracje z krajów Dalekiego Wschodu i Afryki. Styl kolonialny łączy w sobie elementy klasycznego wystroju z egzotyką i orientem. Mimo upływu czasu i całkowitego zamknięcia doby kolonializmu styl wystroju wnętrz pozostał, i obecnie na nowo staje się popularny.

styl kolonialny

Meble z drewna egzotycznego

Poprzez tego typu wystrój wnętrz można stworzyć wrażenie wyjazdów do dalekich krajów. Styl kolonialny zakłada bowiem umieszczenia na poszczególnych meblach dekoracji egotycznych. Kluczowym elementem są oczywiście meble z drewna. Szczególną rolę odgrywa tutaj drewno egzotyczne, które ma ciekawy koloryt oraz dobrą wytrzymałość. Obecnie, jeśli chodzi o meble kolonialne najchętniej stosowny z drewna egzotycznego palisander, tek czy mahoń, a także bambus oraz rattan. Są to rodzaje drewna, które sprawdzają się świetnie, jeśli chodzi o ich wykorzystanie w meblach. Stosując ciekawą kolorystykę oraz drewno egzotyczne od razu udaje stworzyć się interesujące wrażenie i odczucie dalekich podróży. Jeśli chodzi o ceny mebli to ze względu na materiał są one dość wysokie.

Styl kolonialny – dominująca kolorystyka

Mówiąc o stylu kolonialnym można również zwrócić uwagę na kolorystykę, która również jest charakterystyczną cechą. Meble w tym stylu powszechnie wykonuje się w kolorze ciemnego brązu. Do tego dochodzą jasne, kremowe ściany, które są kontrastem do mebli. Większość tworzonych wnętrz kolonialnych wykonuje się właśnie według takiego schematu. W ten sposób od razu na myśl przychodzą nam filmowe wnętrza z Afryki, Indii i innych dalekich krajów.

styl kolonialny

Dom w stylu kolonialnym

Tworząc dom w stylu kolonialnym należy przyłożyć się szczególnie do projektu poszczególnych wnętrz. Powinno nam zależeć na tym, by wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrały. Jedynie w ten sposób całość stosowanych rozwiązań będzie się dobrze prezentować. Rezygnując ze stylu kolonialnego w pewnych miejscach domu od razu załamie się cała koncepcja, która nie będzie już dobrze się prezentować. Dlatego jeśli styl kolonialny to nie jedynie w pojedynczych pomieszczeniach, lecz w całym budynku, tak by rzeczywiście stworzyć wrażenie pobytu w domu Anglików mieszkających w Afryce w wieku XIX.

Popularność tego stylu sprawia, że mamy również w naszym kraju coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych, gdzie kupić można meble i inne elementy umożliwiające stworzenie wyjątkowej stylizacji w formie kolonialnej. Wybierając poszczególne elementy zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania, a więc czy jest to rzeczywiście drewno egzotyczne.

Zdjęcia: frugalflourishhouzz