Main content

Taśma modularna

Czy wiesz do czego służą taśmy modularne?

Jeśli nie, koniecznie przeczytaj.

Taśmy modularne stanowią świetne alternatywne rozwiązanie dla standardowych taśm transportujących. Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, mięsnym czy w przetwórstwie owocowo warzywnym.

W dużych zakładach przemysłowych, w których prowadzone są ciągłe procesy produkcyjne, można na ogół spotkać się z powszechnie stosowanymi taśmami z włókien poliestrowych, zapewniającymi elastyczność i zarazem wytrzymałość w transporcie materiału.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także tak zwane taśmy modularne. W przeciwieństwie do klasycznych taśm elastycznych wykonane są w całości z wytrzymałych tworzyw sztucznych (m. in. POM). Składają się z łączonych specjalnymi prętami modułów – połączenie zapewnia stopień swobody dla rotacji taśmy.

Taśmy modularne charakteryzują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością. Połączenia modułów zdolne są do przenoszenia kilkudziesięciokrotnie większych obciążeń, niż ich gabarytowe odpowiedniki klasycznych taśm transportujących. Co więcej, takie rozwiązanie zapewnia wysoką odporność chemiczną – nie reagują oraz nie wchłaniają w swoją strukturę (w przeciwieństwie do taśm tkaninowych) cieczy takich jak mniej agresywne roztwory wodne i tłuszcze.

Aspekt ten jest szczególnie istotny dla przemysłu spożywczego, gdzie zależy nam na czystości produktu oraz żywotności samego przenośnika. Napęd taśm modularnych stanowią specjalne koła zębate, które dodatkowo zapewniają nam liniowość transportu – nie musimy stresować się zagrożeniem zsuwania się taśmy do krawędzi transportera.

Szereg zalet takiego sposobu transportu materiału wiąże się niestety ze znacznym wzrostem kosztów inwestycyjnych w budowie przenośnika. Zobacz na filmiku możliwości i taśm modułowych. Materiał został obciążony masą 2 ton, poruszającą się z prędkością 20 m/min.

—————————————–
ul. Trzebnicka 20, 56-410 Dobroszyce
+48 71 314-12-11
biuro@penny.pl
www.penny.pl

Our Tips