Treść główna

Porady Ciekawostki Sapella – drewno egzotyczne

Sapella – drewno egzotyczne

Sapella, nazywana też sapele bądź aboudikro to gatunek dużego drzewa. Występuje w międzyzwrotnikowych regionach Afryki i należy do rodziny meliowatych, a charakteryzuje się przede wszystkim ogromnymi rozmiarami . Przeciętne okazy osiągają bowiem wysokość czterdziestu metrów, podczas gdy te największe potrafią rosnąć nawet do 60 metrów.

sapella

Sapella – charakterystyka i parametry drewna

Drewno sapelli uznawane jest za gatunek egzotyczny i posiada wszystkie ich wysoko cenione cechy – bardzo często porównuje się je do drewna mahoniowego. Porównania te w istocie są nad wyraz usprawiedliwione, bowiem sapelli przypomina ten gatunek zarówno technologicznymi parametrami takimi jak twardość czy gęstość, jak i swoim brązowawym ubarwieniem.

sapella

Podobnie jak inne gatunki, egzotyczne, sapella należy do najbardziej wytrzymałych drewien. Idzie to w parze jednak ze stosunkowo dużą ciężkością drewna, która w przypadku drewna świeżego wynosi prawie tysiąc kilogramów na metr sześcienny, zaś po poddaniu go procesowi suszenia, waha się około sześciuset pięćdziesięciu kilogramów. Drewno to nie pęka, dobrze się skleja i charakteryzuje się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. To drewno egzotyczne, poza ciekawą, czerwonawą lub wpadającą w brąz barwą oraz przywodzącym na myśl jedwab połyskiem, posiada jeszcze jedną zaletę, która sprawia, że znajduje ono szerokie zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Mianowicie, pomimo swojej ogromnej wręcz wytrzymałości doskonale znosi obróbkę mechaniczną, a niewielkie trudności pojawić się mogą jedynie z uwagi na nieregularność jego włókien. Suszy się stosunkowo łatwo, a czas do tego potrzebny określa się jako średni bądź krótki. Uważać jednak należy na ryzyko odkształceń, które często pojawiają się wskutek nieprawidłowego suszenia.

Najważniejszą wadą drewna sapelli jest jego cena – podobnie jak inne drewno egzotyczne, potrafi ona osiągać naprawdę wysokie ceny. Koszta zakupu są jednak w całości zrekompensowane przez jego zalety – świetny wygląd, wytrzymałość oraz duże możliwości obróbki.

sapella

Sapella – zastosowanie drewna

Drewno to znajduje bogate zastosowane w przemyśle i rękodzielnictwie. Powstają z niego między innymi deski podłogowe, które sprawdzają się nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale też, z uwagi na dużą odporność na ścieranie, także w gmachach publicznych. Z sapelli wytwarza się także panele podłogowe i ścienne, a także schody i inne elementy wyposażenia wnętrz. Sapella często staje się też surowcem do produkcji ekskluzywnych, świetnie znoszących upływ czasu mebli, używa jej się również do produkcji łódek i instrumentów muzycznych. Tak jak inne gatunki drewna egzotycznego, sapella posłużyć może także do produkcji akcesoriów łazienkowych, włącznie z wannami i umywalkami (zobacz też: drewno do łazienki).

Jak już wspomnieliśmy, ceny sapelli nie należą do najniższych. Przykładowo, wykonane z tego drewna deski podłogowe kosztują około 100 złotych za metr kwadratowy – a pamiętać należy, że jest to tylko dolna granica i koszty mogą okazać się znacznie wyższe.

Zdjęcia: wood-databaseukworkshop, Wikipedia.