Treść główna

Porady Ciekawostki Schody w domu

Schody w domu

Schody to nie tylko element użytkowy, łączący ze sobą piętra w domu. To również część wnętrza, nadająca mu niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Zatem jakie schody wybrać? Drewniane, metalowe czy szklane, bardziej czy mniej strome, kręcone czy płaskie? Warto o tym pomyśleć, jeszcze zanim rozpoczniemy budowę domu.

schody drewniane

Decyzja o wyborze schodów jest dosyć istotna, bowiem nie da się ich wymienić tak łatwo, jak mebli czy innych elementów wyposażenia. Wybór odpowiednich schodów musi więc być dokładnie przemyślany. Ze schodami do piwnicy czy na strych zazwyczaj nie ma wielkiego problemu, nieco trudniej jest z pomieszczeniami, w których przebywamy najczęściej. Schody nie tylko muszą pasować do wnętrza i komponować się z podłogą drewnianą czy panelami, ale też powinny być jak najbardziej wytrzymałe. To właśnie schody drewniane mogą przetrwać wiele lat (pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji) i ożywią niemal każde pomieszczenie, zarówno w nowoczesnym i luksusowym mieszkaniu, jak i w niewielkiej, wiejskiej chatce.

schody drewniane

 fot. tess_marie

Schody drewniane mają stosunkowo lekką konstrukcje, zatem nie obciążają ani podłogi, ani stropu. Montowane są w pomieszczeniu w stanie surowym zamkniętym z dachem, oknami czy podkładami podłogowymi lub np. w trakcie remontu domu. Niektóre modele schodów mogą być dostarczone w całości lub we fragmentach, zatem umożliwia to skrócenie czasu montażu.

Jaki gatunek drewna wybrać

Istotny jest wybór drewna, z którego wykonane będą nasze schody. Cena takich schodów uzależniona jest przede wszystkim od ich kształtu i gatunku surowca, wykorzystanego do ich produkcji. Najtańsze będą stopnie wykonane z sosny, świerku czy jodły, natomiast najdroższe – z drzew egzotycznych. Najbardziej popularne gatunki to dąb, buk, klon oraz jesion, ale coraz częściej wykorzystywane są egzotyczne okazy, takie jak heban, jatoba czy merbau.

schody w domu

 fot. oinegue

Schody drewniane nie muszą zabierać światła, gdyż mogą być np. ażurowe, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jasno, a schody wyglądają na znacznie lżejsze. Nietypowym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii LED, dzięki której możemy podświetlić stopnie. Uzyskamy efekt przytulnego pomieszczenia, a odpowiednia gra kolorami z pewnością doda życia wnętrzu.

Konstrukcja schodów

Wybierając schody drewniane, musimy wziąć pod uwagę ich konstrukcje. Możemy wyróżnić konstrukcję wspornikową, policzkową czy modułową. Pierwsza z nich polega na podtrzymaniu stopni w środkowej części za pomocą belek nośnych. Konstrukcja policzkowa natomiast, charakteryzuje się tym, że oparciem krawędzi stopni są belki policzkowe, zarówno o linii prostej, jak i wygiętej. Stopnie mocowane są we wpustach, przygotowanych wcześniej w belkach policzkowych. W konstrukcji modułowej schody wykonane są ze stopni połączonych wspornikami, które mocowane są do ścian lub, w przypadku schodów krętych, do pionowych słupów.

schody drewniane

 fot. Crown Molding

Trzonem schodów krętych natomiast, jest pionowy słup, z którym łączy się stopnie. Możliwe jest także zainstalowanie schodów z konstrukcją metalowo-drewnianą. Część stalowa obejmuje części nośne i słupki balustrady, a pozostałe części wykonane są z drewna. Warto zlecić konstrukcję schodów w domu specjalistom w tej dziedzinie, no chyba, ze sami jesteśmy fachowcami i posiadamy odpowiednie maszyny stolarskie.

Pielęgnacja schodów drewnianych

Jeśli zdecydujemy się na schody drewniane, pamiętajmy o ich pielęgnacji. Tylko schody poddane regularnej konserwacji posłużą nam przez długi czas. Warto je dokładnie i systematycznie odkurzać, by drobiny piasku lub ziemi nie rysowały ich powierzchni. Musimy również zabezpieczyć je lakierem lub olejem, który uchroni je przed pękaniem. Schody nie będą też pękać, jeśli zostaną wykonane z suchego drewna o niskiej wilgotności, bez sęków oraz z gęsto rozmieszczonymi słojami.

schody spiralne

fot. Kokotron

Warto też pamiętać, że schody z drewna skrzypią w czasie użytkowania. Dla wielu ten charakterystyczny dźwięk kojarzy się z ciepłem domowym, innym natomiast trudno się do niego przyzwyczaić.