Treść główna

Porady Ciekawostki Nowoczesny salon w drewnie

Nowoczesny salon w drewnie

Wydawać by się mogło, że drewno jest materiałem stricte klasycznym, eleganckim, a nawet rustykalnym, co wyklucza jego zastosowanie we wnętrzach nowoczesnych. Chcąc urządzić salon w takim stylu, możemy wykorzystać drewno, które nada pomieszczeniu elegancji. Poza tym – drewno idealnie komponuje się z innymi materiałami, co więcej – nada klimatu i ciepła każdej aranżacji.

nowoczesny salon

fot. mazzali


Nowoczesność to przede wszystkim dziecko modernizmu, a więc charakteryzuje się gładkimi powierzchniami, umiarem w dekoracji, funkcjonalnością. Oczywiście znane nam są dziś różne odmiany, typu pop-art, glamour czy skrajny minimalizm, jednak warto przyjrzeć się uważnie możliwościom, jakie daje zastosowanie drewna. Wystarczy odrobina kreatywności, aby wprowadzić drewno do najbardziej nowoczesnego wnętrza z genialnym skutkiem. Sprawdź, z czym drewno może zostać zestawione, w jaki sposób, i na jakie gatunki warto zwrócić szczególną uwagę.

nowoczesny salon

fot. Mirage floors

Polecane gatunki drewna plus porady

Warto postawić na jakość, ponieważ jedną z cech nowoczesnego stylu jest jakość, nie zaś ilość. Skromna ilość zdobień pozwala zaoszczędzić, co z kolei daje nam możliwość wybrania naprawdę najlepszych materiałów. Najlepsze będzie drewno egzotyczne, takie jak na przykład heban – wytrzymałe, o ciekawej kolorystyce, dość rzadko spotykane, nada pomieszczeniu kontrastu. Możemy jednak zdecydować się również na drewno jasne. Oczywiście możliwości jest więcej, jednak drewniana podłoga pozwoli nam na wydzielenie w pomieszczeniu poszczególnych stref. Jeśli zaś chodzi o inne elementy – świetnie komponować się będzie z nowoczesnymi meblami chociażby kominek, który wyłożyć możemy nieociosanymi belkami.
Inna opcja to chociażby wykorzystanie forniru – wykonane z niego meble, jak na przykład szafka RTV będzie świetnym dopełnieniem aranżacji. Drewno możemy wykorzystać poprzez wprowadzenie ich w formie elementów wykończeniowych – chodzi tutaj o stolarkę otworową bądź na przykład okna. Pamiętajmy jednak o tym, że elementy te nie powinny być zdobione, zrezygnujmy z frezów, postawmy na takie okna, które będą wyróżniały się opływowym kształtem, natomiast listwy powinny być proste. Innym rozwiązaniem jest wybór okna o ciekawym, geometrycznym kształcie.

nowoczesny salon

fot. Mirage floors

Uniwersalizm

Drewno posiada ważną cechę – jest uniwersalne. Możemy zastosować je zarówno w stanie surowym, jak i przetworzone, wszystko zależy od naszej wizji. Nie musimy obawiać się o to, że nie będzie ono pasowało do nowoczesnych, gładkich, lakierowanych powierzchni. Wręcz przeciwnie – drewno pasuje do każdego materiału, jednak musimy pamiętać o umiarze. Nie przesadzajmy z drewnianymi dodatkami, gdyż może to sprawić, że zupełnie zmieni ono charakter wnętrza. Pasuje ono do każdego stylu, jednak jego nadmiar z pewnością skojarzy się każdemu ze stylem klasycznym. Wykorzystajmy je do wyłożenia podłogi (zobacz: panele czy parkiet ?), możemy wykonać z niego również okna, natomiast elementy dekoracyjne z drewna powinny być wykonane z materiału w stanie surowym, co będzie świetnie współgrało z nowoczesnym designem.

Zobacz także: Drewno w nowoczesnej sypialni