Treść główna

Porady Ciekawostki Mahoń – ABC drewna mahoniowego

Mahoń – ABC drewna mahoniowego

W ostatnich latach w naszym kraju coraz więcej zwolenników zyskuje sobie drewno egzotyczne, które jednocześnie ma wysoką trwałość oraz wiele walorów estetycznych. To sprawia, że ludzie chętnie sięgają po meble wykonywane z drewna egzotycznego i chcą właśnie takim drewnem tworzyć wystrój swojego domu.

mahoń, drewno mahoniowe

Mahoń – rodzaje

Pośród drewna egzotycznego znajduje się mahoń, który pozyskiwany jest z różnego rodzaju drzew. W tej chwili można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje, które spotkamy w naszym kraju. Mahoń amerykański, który pozyskiwany jest z mahoniowca oraz afrykański mahoń uzyskiwany z grusz afrykańskich różnego rodzaju. Drewno mahonia amerykańskiego jest bardziej cenione, jednak to mahoń afrykański jest drewnem bardziej dostępnym i również zdecydowanie tańszym. Dlatego meble drewniane z mahoniu w zdecydowanej większości są to meble wykonane z drewna pochodzącego z Afryki. Za te z mahonia amerykańskiego należy zapłacić zdecydowanie więcej i tym samym jest ich mniej w naszym kraju, gdyż popyt jest dużo mniejszy.

Mahoń – charakterystyka

Wszystkie rodzaje mahonia mają charakterystyczną brązową barwę o nierównej powierzchni. Jest to drewno stosunkowo trwałe, dlatego też meble z niego wykonane można uznać za naprawdę warte uwagi i kupna. Mahoń jednocześnie jest drewnem twardym i wytrzymałym na warunki atmosferyczne, dlatego też warto zastosować go na powierzchniach zewnętrznych, gdyż można mieć pewność, że takie elementy nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. I właśnie trwałość należy zaliczyć do największych zalet tego drewna. Jeśli chodzi o wady będzie to nierówna struktura drewna podobnie jak przypadku równie popularnych rodzajów drewna egzotycznego: merbau oraz jatoba.

mahoń, drewno mahoniowe

Drewno mahoniowe – zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie to mahoń przede wszystkim wykorzystuje się do tworzenia różnorakich mebli. Równie często wykonuje się z nich podłogi, które doskonale się prezentują a także tak jak heban gwarantują wysoką wytrzymałość nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu. Poza tym mahoń bardzo często wykorzystuje się do tworzenia gitar. W takich instrumentach otrzymuje się dźwięk o cięższym i głębokim brzmieniu. Dodatkowo gitary takie są wyjątkowo wytrzymałe.

Drewno mahoniowe można uznać za naprawdę warte uwagi drewno egzotyczne, które w wielu miejscach doskonale się sprawdzi i będzie mogło być wykorzystane przy tworzeniu wyjątkowego wystroju wnętrz. Ciekawa barwa o niejednolitej strukturze sprawia, że mahoń dobrze sprawdzi się w różnych miejscach i będzie wyglądał świetnie praktycznie w każdym stylu poza tymi, które zakładają wyjątkowo jasne wnętrza.

mahoń, drewno mahoniowe

Drewno mahoniowe – ceny

Cena mahonia jest zróżnicowana w zależności od tego czy wybieramy drewno amerykańskie czy afrykańskie. Trzeba się jednak spodziewać, że ceny drewna mahoniowego będą dużo wyższe niż w przypadku zwykłego drewna rodem z polskich lasów. Jednak jakość również jest nieco wyższa niż w przypadku większości polskich drzew. Decyzja o wyborze konkretnego drewna zawsze pozostaje w naszej gestii jednak inwestycja w drewno egzotyczne może być naprawdę opłacalna.

Zdjęcia: Kevin BasilJason A. SamfieldDecoDesignCenter.com