Treść główna

Porady Ciekawostki Jarrah – drewno egzotyczne

Jarrah – drewno egzotyczne

Pod pojęciem Jarrah kryje się drewno egzotyczne, które w naszym kraju nie jest zbyt rozpowszechnione. Gdzie występuje, jakie ma wady i zalety oraz jaka jest jego charakterystyka?

jarrah, drewno egzotyczne

Jarrah – pochodzenie i występowanie

Jarrah jest potoczną nazwą wykorzystywaną dla określenia drzewa Eukaliptus marginata. Jest to jeden z licznych gatunków eukaliptusa. Nazwa pochodzi z języka rdzennych mieszkańców Australii, czyli Aborygenów. To oni nazwali to egzotyczne drewno Jarrah. Drzewa Jarrah zaliczane są do rodziny mirtowatych.
Drzewa te występują w południowo-zachodniej i zachodniej części Australii, w dużych skupiskach – lasach Jarrah. Mają postać potężnych, wysokich nawet na 90 metrów drzew, których kora jest bardzo wytrzymała. Może przetrzymać nawet intensywne pożary lasów, które zdarzają się w tej części Australii. Drzewa Jarrah rosną z dala od cywilizacji, poza terenami uprzemysłowionymi i agrokultury.

Charakterystyka drzewa Jarrah

Wysoka wytrzymałość na ogień to tylko jedna z cech charakterystycznych bardzo wysokich drzew Jarrah. Są one również długowieczne, bowiem mogą osiągać wiek 500 lat. Lasy te skutecznie chronią mieszkańców Australii przed zanieczyszczeniami. Są źródłem czystego i naturalnego miodu.

jarrah, drewno egzotyczne

Drzewa Jarrah kwitną średnio co dwa lata, między listopadem a grudniem. Kwiaty są duże, przepiękne i kremowe. Właśnie z nich pszczoły miodne zbierają nektar do produkcji miodu.
Kora Jarrah ma kolor kremowy i ciemnieje wraz z wiekiem. Pień jest prosty, bez rozgałęzień, a gałęzie u dorosłych drzew występują wyłącznie w jego górnej części. Liście są ciemnozielone na wierzchu, a od spodu ciemniejsze.

Zobacz także: Olejek eukaliptusowy.

Zastosowanie drewna Jarrah

Drewno Jarrah ma kolor mahoniu. Z powodzeniem może być wykorzystywane w przemyśle budowlanym, szczególnie przy wznoszeniu konstrukcji dachowych czy w stolarce meblowej oraz jako pokrycie podłóg. Drewno z uwagi na swoją twardość i odporność na uszkodzenia ma cenne właściwości użytkowe. Posiada gładką powierzchnię i równomierne usłojenie. Kolor drewna Jarrah obejmuje zakres od łososiowego do głębokiej czerwieni. Gotowe podłogi drewniane z tego drewna mają kolor od ciemno-brązowego do czerwono-fioletowego z tendencją do ciemnienia wraz z upływem czasu.

Zdjęcia: Wikipedia, Wood-database.com