Jakie drewno na drzwi?
Do wyboru drzwi większość z nas przykłada naprawdę dużą wagę. Trudno zresztą byłoby się temu dziwić – zwłaszcza, kiedy będziemy pamiętać o tym, że mają one ogromne znaczenie nie tylko, jeśli chodzi nasze bezpieczeństwo, ale też wystrój domu. Na oba te aspekty największy wpływ ma gatunek drewna, z którego wykonane są drzwi – dlatego też to jemu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Oto kilka gatunków, które najczęściej wybierane są jako budulec zarówno na drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
1. Dąb
Najpopularniejszy w stolarce drzwiowej gatunek krajowy. Szczególnie ceniony w produkcji drzwi zewnętrznych, gdzie ceniona jest jego twardość i wynikająca z niej wytrzymałość. Nie bez znaczenia są też wizualne walory drewna dębowego.
2. Olcha
Olchę najczęściej stosuje się do produkcji drzwi wewnętrznych. Swoją popularność w tym zastosowaniu olcha zawdzięcza zwłaszcza swojemu wyglądowi, który nadaje wnętrzom przytulnego, ciepłego charakteru.
3. Sosna
Drewno sosnowe zupełnie nie nadaje się do produkcji drzwi zewnętrznych, jednak we wnętrzach egzamin zdaje całkiem nieźle. Ciekawy wygląd i niskie ceny to jej największe zalety, które sprawiają, że w stolarce drzwiowej stosowana jest od lat.
4. Mahoń
Zainteresowanie, jakim stolarze zajmujący się produkcją drzwi otaczają mahoń nie powinno nikogo dziwić – drewno to jest twarde, przez brak sęków łatwo znosi obróbkę mechaniczną, a ponadto doskonale radzi sobie w kontakcie z wodą. Jeśli dodamy do tego bardzo atrakcyjny wygląd, jasnym staje się, dlaczego mahoń tak często stosowany jest przy produkcji drzwi zewnętrznych.
5. Badi
Dekoracyjny rysunek, ogromna wytrzymałość i odporność na najtrudniejsze nawet warunki atmosferyczne – czy od drewna na drzwi zewnętrzne można oczekiwać czegoś jeszcze. Badi właściwie od chwili, kiedy pojawiło się na naszym rynku, nie znika z pracowni stolarzy drzwiowych.
6. Teak
Decydując się na drzwi z drewna teakowego możemy być pewni, że wytrzyma trudy najbardziej nawet intensywnej eksploatacji, służąc naszej rodzinie przez kilka pokoleń. Drewno teczyny wyróżnia się także ciekawym wyglądem, co dla estetów będzie dodatkowym plusem.
Tak, jak każdy inny materiał, i drewno wymaga regularnej renowacji. Aby okresy międzyrenowacyjne były nieco krótsze, warto kilka razu razy w roku poddać je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, przecierając ich powierzchnię szmatką nasączoną w specjalnym mleczku. W przypadku pojawienia się, szczególnie częstych na drzwiach zewnętrznych zabrudzeń, do ich usunięcia użyjmy delikatnego detergentu – na przykład płynu do mycia naczyń.