Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane ozdoby na Wielkanoc

Drewniane ozdoby na Wielkanoc

Wielkanoc to z całą pewnością czas wyjątkowy dla każdego z nas. Niezależnie od tego, czy przeżywamy je duchowo, czy też skupiamy się raczej na ich rodzinnym spędzeniu, na pewno wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – dość powiedzieć o tym, że to właśnie one w dużej mierze zwiastują nadejście wiosny.

drewniane ozdoby wielkanocne


Świętujemy wtedy odrodzenie się życia i odejście zimy – musi być więc kolorowo, radośnie i pięknie. Zadbajmy o to, by święta widoczne były nie tylko na stołach, ale też w całym domu – najlepiej uda nam się to z wyjątkowymi, wykonanymi samodzielnie ozdobami. Każdemu z nas na pewno uda się stworzyć proste dekoracje. My proponujemy rzecz jasna, aby skorzystać z drewna – materiału nie tylko szeroko dostępnego i łatwego w obróbce, ale też o naturalnym, ciepłym charakterze, jak ulał pasujących do tego specjalnego czasu. Pisaliśmy już o bożonarodzeniowych ozdobach z drewna, więc czas na inspiracje wielkanocne.

Wybraliśmy kilka najprostszych propozycji, które być może staną się inspiracją do samodzielnej zabawy.

drewniane ozdoby wielkanocne

Drewniane jajka

Jajka to najważniejszy symbol Świąt Wielkanocnych – nie może ich zatem zabraknąć także wśród domowych ozdób. Jeśli zależy nam na regularnych, realistycznych kształtach, musimy dysponować tokarką, dzięki której nadamy kawałkom drewna określony kształt. Następnie wystarczy wyszlifować ich powierzchnię, pokryć dowolnymi – lecz ważne, że kolorowymi – wzorami i polakierować dla bezpieczeństwa.

Drewniane podstawki pod jajka

Kiedy już mowa jest o jajkach, warto zastanowić się nad podstawkami pod te prawdziwe. Możliwości ich wykonania jest naprawdę mnóstwo – od najprostszych, będących po prostu kawałkami lakierowanego drewna z otworem w środku po te bardziej fantazyjne, w formie podobnej do kieliszków przywodzące na myśl wielkanocne kurczaczki czy zajączka. Możemy pokusić się też o przerobienie już istniejących podstawek – jeśli mamy takie w domu, wystarczy tylko puścić wodze fantazji.

drewniane ozdoby wielkanocne

Zajączki ze ściętych patyczków

Zając to kolejny z ważnych symboli Wielkanocy – wyroby z drewna stworzone z myślą o tych świętach bardzo często przedstawiają więc jego wizerunek. My proponujemy niebanalne, acz bardzo proste podejście do tego sympatycznego zwierzaka – przygotujmy kilka patyczków o średnicy około dwóch centymetrów, a następnie każdy z nich zetnijmy pod kątem około czterdziestu pięciu stopni. Powstanie w ten sposób powierzchnia nieco większa, niż naturalny przekrój patyczka – możemy na niej namalować główkę wielkanocnego zajączka, a całość dla utrwalenia efektu pokryć lakierem – przepiękne i ciekawe ozdoby z drewna gotowe.

drewniane ozdoby wielkanocne

Wielkanocne zwierzaczki z drewna

Wystarczy zajrzeć do internetu, by przekonać się, jak różnorodne formy mogą przybierać drewniane ozdoby „zrób to sam”. To, jak wyglądać będą te wykonane przez nas, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni, umiejętności oraz dostępnych narzędzi i materiałów. Ci, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i czują się ku temu na siłach, spróbować mogą ruchomych dekoracji, takich jak zając ruszający główką bądź machające skrzydłami kurczaki.

Zdjęcia: etsy, MissNatalie, petar_c, hjjanisch.