Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno na deskę surfingową

Drewno na deskę surfingową

Niezależnie od tego jaki sport chcemy uprawiać, powinniśmy inwestować w dobry jakościowo sprzęt. I tak, dla miłośników kolarstwa najważniejszy będzie odpowiedni rower, dla zapalonych narciarzy – narty, a dla fanów surfingu – dobra deska. Przyglądając się nieco baczniej tej ostatniej dyscyplinie zauważymy zapewne, że współczesny rynek zdominowany jest przez deski piankowe – produkty z dużą ilością substancji chemicznych i lakierów utwardzających. Dominacja ilościowa na rynku może stwarzać wrażenie, że tego typu deski są faktycznie najlepsze, gdyż znajdują największe grono odbiorców. Nic bardziej mylnego. Ilość nie musi przekładać się na jakość. Prawdziwi miłośnicy surfingu, specjaliści w tej dziedzinie, wybierają najczęściej drewniane deski – prawdziwe dzieła sztuki zarówno pod względem estetyki jak i wytrzymałości.

drewno na deskę surfingową

Idąc tym tropem – co powinniśmy wiedzieć o drewnianych deskach surfingowych? Co świadczy o wyjątkowej jakości tego sprzętu?

Jakie drewno na deskę?

Kluczową sprawą jest niewątpliwie wybór odpowiedniego surowca na budowę deski.
Do tego celu najchętniej wybiera się drewna egzotyczne. Tradycyjne hawajskie deski przygotowuje się z drewna paulownia, w Europie zaś chętniej wykorzystuje się ogorzałkę wełnistą, określaną częściej jako balsa. Oba gatunki nadają się do budowy desek ze względu na swoją lekkość, przy zachowaniu odpowiedniej sprężystości i wytrzymałości.

Zobacz także: drewno na łódkę

Obróbka drewna nie stanowi problemu, dlatego przygotowanie dobrej deski nie jest wyjątkowo trudne. Deska surfingowa typu hawajskiego lub europejskiego charakteryzuje się dobrą wytrzymałością i lekkością, co na falach jest szczególnie ważne.

drewno na deskę surfingową

Jak samodzielnie zrobić deskę surfingową?

Jeśli ktoś myśli o drewnianej desce do surfingu nie musi koniecznie szukać sklepu, gdzie takie propozycje będą oferowane. Dla tych osób, które lubią majsterkować wydaje się, że doskonałą propozycją będzie próba samodzielnego przygotowania deski surfingowej. Nie będzie to co prawda zadanie ponad siły, ale bez wątpienia będzie trzeba wykazać się pewną cierpliwością oraz zdolnościami manualnymi. Wykonując deskę samodzielnie można zatroszczyć się o jej warstwę estetyczną dopasowaną do osobistych upodobań. Porady, które ułatwią nam samodzielne wykonanie deski znajdziemy w sieci.

Zobacz także: drewno okrętowe

Ciekawostka: najdroższa deska surfingowa, która kosztowała 1,3 mln dolarów. To deska wykonana ze wspominanego drewna Paulownia i poza właściwościami technicznymi również estetycznie prezentuje się perfekcyjnie.