Treść główna

Porady Ciekawostki Jabłoń – drewno dekoracyjne

Jabłoń – drewno dekoracyjne

Jabłoń to jeden z najczęściej spotykanych w naszym kraju gatunków drzew. Występuje zarówno w stanie dzikim i dziczejącym, jak i w uprawach. Większość z nas te należące do rodziny różowatych drzewa kojarzy przede wszystkim z rodzonymi przez nie owocami – nie wszyscy jednak wiemy, że poza owocami, są one również źródłem cenionego drewna.

jabłoń, drewno jabłoni


Drewno jabłoni, podobnie zresztą jak blisko spokrewnionej z nią gruszy, szczególnie popularne było na przełomie XIX i XX wieku. Dziś, pomimo znacznego spadku zainteresowania tym drewnem nadal jest ono w użyciu. Co więcej, ostatnimi laty w niektórych gałęziach przemysłu drzewnego zaobserwować można renesans jego popularności.

Jabłoń, podobnie jak drewno gruszy, klasyfikowana jest jako drewno krajowe – poza Polską spotkać je można właściwie we wszystkich krajach świata, gdzie drzewa te są uprawiane lub dziczeją. W uprawie spotkać można blisko dziesięć tysięcy odmian jabłoni, których drewno przybiera odcienie od szarego po czerwony.

Drewno jabłoni – charakterystyka

Drewno jabłoni jest pod wieloma względami bardzo podobne do jej wspomnianego przed chwilą krewniaka. Tak, jak grusza, jabłoń charakteryzuje się przede wszystkim spękaną głęboko korą, osiągającym wysokość nawet sześciu metrów pniem oraz wyraźnie oddzielonym bielem i twardzielą. Drewno cenione jest z uwagi na swoje walory wizualne i dekoracyjny rysunek, dzięki którym znajdywało często – i nadal znajduje – zastosowanie w branży meblarskiej. Wśród najważniejszych cech jabłoni wymienić należy również duża twardość tego drewna – a więc także, co za tym idzie, odporność na uszkodzenia mechaniczne – idącą w parze ze średnią gęstością i stosunkowo drobną strukturą. Drewno jabłoni jest matowe i bez połysku.

jabłoń, drewno jabłoni

Obróbka drewna jabłoni

Przy obróbce mechanicznej, drewno jabłoni nie sprawia problemów – tak, jeśli chodzi o skrawanie płaskie, jak i obwodowe. Jest również stosunkowo elastyczne i giętkie, a do pracy z nim użyć można każdego rodzaju narzędzi. Niewielkie problemy mogą pojawić się zaś podczas suszenia tego drewna . Nie powinniśmy się z tym spieszyć, bowiem dojść może w takim wypadku do paczenia materiału. Drewno już ususzone charakteryzuje się duża wytrzymałością i zdolnością do utrzymywania pierwotnego kształtu.

Jabłoń – wady drewna

Pomimo tylu zalet, drewno jabłoni posiada jednak pewne wady – jest bowiem narażone na działanie grzybów i owadów, a ponadto źle znosi ekstremalne warunki pogodowe. Surowiec ten narażony jest także na wystąpienie krzywizn, pęknięć i skrętu włókien.

Drewno jabłoni – zastosowanie

Drewno jabłoni znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblarskim – powstają z niego między innymi okleiny, elementy dekoracyjne bądź też całe meble. Wykorzystuje się również do produkcji przyborów kreślarskich, urządzeń mierniczych i innych tego typu akcesoriów. Innym jego zastosowaniem jest wędzenie – drewna jabłoni i gruszy pozwalają bowiem uzyskać niezwykle ciekawy i ceniony wśród smakoszy aromat. Zobacz także: drewno do wędzenia.

Przygotowując się do zakupu tarcicy jabłoni przygotować musimy się na wydatek rzędu około tysiąca złotych za metr sześcienny materiału.

Źródła zdjęć: Wikipedia, Wooddatabase.