Treść główna

Porady Ciekawostki Jak wybrać odpowiednią obrabiarkę do drewna?

Jak wybrać odpowiednią obrabiarkę do drewna?

Drewno jest materiałem łatwo poddającym się obróbce – tak ręcznej, jak i mechanicznej, choć o wiele łatwiej prace wykonywać przy tym z wykorzystaniem urządzeń do obrabiania drewna. Przedstawiamy kryteria wyboru odpowiednich obrabiarek tego typu.

obrabiarki do drewna pilarki

Przeznaczenie obrabiarki

Zaawansowane obrabiarki CNC są profesjonalnymi narzędziami służącymi do obróbki skrawaniem materiałów drewnianych. Obrabiarki CNC to nowoczesne urządzenia, sterowane numerycznie, które można programować i wykonywać nimi automatyczne procesy obróbki.

Zobacz także: frezowanie drewna

Są też i inne obrabiarki do drewna, które wyróżnia się pod kątem ich przeznaczenia:

obrabiarki specjalistyczne – przeznaczone do konkretnych zastosowań w przemyśle,
obrabiarki specjalizowane, potrafiące wykonywać wąski wycinek prac, ale za to bardzo specyficznych – do grupy tej zaliczane są frezarki,
obrabiarki wieloczynnościowe – uniwersalne w użyciu, zdolne do wykonania wielu różnych zadań – potrafią polerować, szlifować, rozwiercać, w zależności od wykorzystanego w danej chwili narzędzia roboczego.

Parametry właściwe dla obrabiarek do drewna

Jeśli wiemy już, do czego chcemy wykorzystać obrabiarkę do drewna, pozostaje nam podjąć decyzję dotyczącą jej podstawowych parametrów, jak:

  • wielkość,
  • moc,
  • akcesoria,
  • renoma marki,
  • sterowanie,
  • cena.

obrabiarki do drewna pilarki

Wielkość obrabiarki

Każda obrabiarka może mieć różną wielkość, ale jeśli chcemy ją używać w różnych miejscach, np. u klientów podczas obrabiania elementów drewnianych, warto zainwestować w narzędzie mobilne, lekkie i mniejsze. Z kolei do warsztatu spokojnie możemy wybrać obrabiarki większe, cięższe, ze stabilnym mocowaniem i większymi możliwościami w zakresie regulowania różnych parametrów pracy.

Zobacz także: obrabiarki do drewna – podział

Moc obrabiarki

Nie mniej istotnym parametrem wyboru obrabiarki do drewna będzie jej moc. Drewno łatwo poddaje się obróbce, dlatego urządzenie to nie musi mieć tak wysokiej mocy, jak obrabiarki przeznaczone do metalu. Moc należy odnieść do zakresu planowanych prac, aby ją dobrze wykorzystać.

Akcesoria

Akcesoria dołączane do obrabiarki są bardzo ważne, ponieważ takie urządzenie samo w sobie nie będzie bez nich funkcjonalne. Muszą istnieć końcówki robocze – wiertła, frezy i tym podobne, aby wykorzystywać obrabiarkę do właściwych prac.

Sterowanie

Urządzenia te mogą być sterowane numerycznie, ale i są też sprzęty do ręcznego użycia – tańsze, które także mogą spełnić oczekiwania użytkownika.

Renoma marki i cena

Renoma marki powoduje, że możemy być pewni, że dana obrabiarka będzie wydajna, mocna i nie zniszczy się przy lada okazji. Większość klientów przy wyborze obrabiarki do drewna największą uwagę przykłada do ceny. Nie powinna ona być jednak parametrem najważniejszym.