Treść główna

Porady Pakowanie towarów Jaka jest różnica pomiędzy zgrzewarką przepływową a zgrzewarką kątową?

Jaka jest różnica pomiędzy zgrzewarką przepływową a zgrzewarką kątową?

Zgrzewarka przepływowaPakowanie wyrobów w folię termokurczliwą to bardzo popularny system, który znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Cały proces pakowania zasadniczo ogranicza się do dwóch etapów. Zamknięcia pakowanego wyrobu w folię termokurczliwą, a następnie jego obkurczenia w tunelu. W zależności od rodzaju pakowanego asortymentu oraz od efektu jaki chcemy osiągnąć możemy zastosować zgrzewarkę przepływową lub kątową.
W zgrzewarce przepływowej pakujemy za pomocą dwóch rolek folii w formie taśmy. Jedna jest umieszczona pod pakietem, druga nad. W momencie wprowadzenia pakowanego towaru do zgrzewarki, taśma górna pokrywa towar z góry, natomiast taśma dolna z dołu. Dochodzi do zgrzania wzdłużnego obu taśm. Efekt finalny jest nieco inny niż w przypadku zgrzewarki kątowej. Nie dochodzi do szczelnego zamknięcia pakowanego towaru. Ten typ zgrzewarki znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest tylko połączenie kilku pojedynczych towarów w jeden wspólny pakiet, natomiast nie ma potrzeby szczelnego jego zamknięcia.  Przy zastosowaniu zgrzewarki przepływowej nie ma praktycznie ograniczeń długości pakowanych elementów. Natomiast przekrój paczki jest ograniczony szerokością ramienia zgrzewającego.

Innym rodzajem zgrzewarki jest zgrzewarka kątowa. W tym przypadku korzystamy z folii termokurczliwej w formie półrękawa. Pakowany towar umieszczamy pomiędzy dwie warstwy folii a następnie zamykamy zgrzewarką z trzech stron. W ten sposób uzyskujemy szczelnie zamknięty pakiet, który następnie jest obkurczany w tunelu. Jeżeli wymagamy dopływu powietrza, możemy doposażyć zgrzewarkę w perforator, który wykona delikatne otwory w folii. Gabaryty pakowanych elementów są ograniczone długością ramion zgrzewarki. Najczęściej w zgrzewarkach kątowych pakuje się elementy o wymiarach 30-50 cm. Zdarzają się jednak zgrzewarki od długości ramienia do 2,5-3 m znajdujące zastosowanie w pojedynczym pakowaniu listem przypodłogowych czy desek ozdobnych.