Korozja biologiczna drewna
Jednym z procesów jaki może zaszkodzić drewnu na każdym etapie jest korozja biologiczna, czyli niszczenie drewna. Czynnikami wpływającymi na taką degradację tego materiału mogą być przede wszystkim warunki atmosferyczne, grzyby oraz owady. Korozja powoduje duże zmiany zachodzące zarówno w strukturze jak i właściwościach drewna, przez co doprowadza to jego całkowitego zniszczenia.
Korozja biologiczna – grzyby
Grzyby należą do jednej z najgroźniejszych grup wpływających na korozję biologiczną drewna. W tym wypadku dzielimy ją na:
- biały rozkład drewna – powoduje charakterystyczne białe wykwity na powierzchniach, które atakuje. Grzyby odpowiedzialne za ten rodzaj rozkładu są w stanie doprowadzić do degradacji wszystkich składników drewnianej konstrukcji.
- brunatny rozkład drewna – charakteryzuje się brunatną barwą oraz powoduje pękanie drewna na pryzmatyczne kostki. Jest to najgroźniejszy rodzaj degradacji i jeśli nie zostanie dostrzeżony odpowiednio wcześnie może skutkować katastrofą budowlaną.
- szary rozkład drewna – powoduje szarą barwę struktury drewna oraz doprowadza do jej pękania na pryzmatyczne kostki. Najczęściej spotykany w drewnie na zewnątrz budynku, oraz w miejscach, które są ciągle zawilgocone.
Zobacz także: Zabezpieczenie drewna przed wilgocią.
Korozja biologiczna – owady
Do korozji biologicznej drewna w ogromnej mierze przyczyniają się również owady, których działalność dzielimy według rodzaju drewna jakie niszczą. Mamy zatem owady niszczące:
- drewno niekorowane w konstrukcjach
- drewno powietrznosuche
- drewno zasiedlane na etapie surowca
- drewno zawilgocone i częściowo rozłożone przez grzyby
Problem korozji biologicznej drewna dotyczy zarówno drzew, które rosną w lesie jak i gotowych elementów konstrukcji drewnianych, których używany do zbudowania domu czy ogrodowej altany. Dlatego też, o odpowiednie zabezpieczenie drewna powinno się dbać na każdym etapie. Leśnicy muszą zatem zatroszczyć się o właściwy skład drzewostanów oraz higienę w lesie, a także w odpowiednim czasie dokonać wycinki i wywozu drewna. W tartaku drewno musi być odpowiednio składowane przed i po jego przerobieniu. Natomiast wykonując elementy konstrukcji drewnianej należy odpowiednio je zabezpieczyć poprzez impregnację ciśnieniową, która zapewnia ochronę na długie lata.
Zobacz także: Zagrożenia i ochrona drewna.
Zdjęcia: Rookuzz, 96dpi via Flickr.