Gatunki jałowca
Jałowiec to wspólna nazwa dla różnych odmian iglaków, które między innymi znajdziemy w ogrodach i na rabatach. Są odporne na niesprzyjające warunki uprawy, dlatego właściwie mogą rosnąć wszędzie. Istnieje wiele gatunków tych roślin.
Jałowiec pospolity
Na całej półkuli północnej na Ziemi występuje jałowiec pospolity, który rośnie na jałowych, piaszczystych glebach – stąd też i polska nazwa gatunku – jałowiec. Jałowiec pospolity nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych czy na wrzosowiskach. Jest krzewem lub małym drzewem pochodzącym z rodziny cyprysowatych. Osiąga 6 m wysokości i 2 m szerokości. Może mieć zróżnicowany pokrój – od stożkowatego po rozpostarty i płożący. Pędy jałowca pospolitego pokryte są bardzo kłującymi, intensywnie zielonymi igłami, z charakterystyczną szeroką, podłużną białą pręgą.
Jałowiec sabiński
Niezbyt wysoki jałowiec, o szerokim pokroju to jałowiec sabiński, nazywany również sawińskim. W naturze rośnie w górach Środkowej i Wschodniej Europy, w tym w górach Sabińskich, od których wzięła się jego nazwa. Dorasta do 2 m wysokości w naturze, a w uprawie 1-1,5 m. Jest szerszy niż wyższy. Rozpiętość jałowca sabińskiego może dochodzić do 4-5 m, a przy dobrych stanowiskach może przekraczać ona 15 m. Pędy rozrastają się nisko nad ziemią. Igły jałowca sabińskiego są niebieskozielone, z szarym nalotem.
Zobacz także: jałowiec i jego drewno
Jałowiec wirginijski
Wiecznie zielonym, dwupiennym drzewem jest zaś jałowiec wirginijski. Osiąga ponadprzeciętną wysokość jak na ten gatunek – nawet do 30 m, choć przeważnie jest znacznie mniejszy. Kora jałowca wirginijskiego jest czerwono-brunatna. Liście są szpilkowe, umieszczone wyłącznie na końcach gałązek. Są bardzo ostre i mają podłużny prążek na wierzchu, zaś pod spodem jednolicie zielony kolor.
Jałowiec chiński
Z uwagi na swoje pochodzenie Juniperus chinensis nazywany jest jałowcem chińskim. To iglaste, wąskostożkowe zimozielone drzewko z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z rejonów nie tylko Chin, ale również Mongolii i Japonii. Znajduje zastosowanie w nasadzeniach w ogrodach i w charakterze zieleni miejskiej.
Zobacz także: gatunki jodły
Jałowiec grecki
W obszarze basenu Morza Śródziemnego rośnie jałowiec grecki, czyli drzewo o wysokości około 20 m, z okrągłą koroną lub koroną kulisto sklepioną. Ma obłe lub czterokanciaste gałązki, a jego szpilki pojawiają się na końcach pędów. Poza tym występują jedynie liście łuskowate.
Zdjęcia: Luis Fernández García, Jean Tosti via Wikipedia