Treść główna

Porady Ciekawostki Hippomane mancinella – drzewo śmierci

Hippomane mancinella – drzewo śmierci

Hippomane mancinella, znane w strasznie brzmiącej, ale bardziej przystępnej nazwie, jako „drzewo śmierci”, to najbardziej trujące drzewo na świecie. Praktycznie każdy kontakt z rośliną – jej liśćmi, korą, sokiem czy owocami, może zakończyć się tragicznie. Niepozornie wyglądająca roślina znajduje się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.

hippomane mancinella, drzewo śmierci

Gdzie można spotkać „drzewo śmierci”?

Rośnie na terenie Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej. Można się na nią natknąć na jednej z karaibskich plaż, bowiem bardzo często drzewo rozwija się na przymorskich terenach. Wyglądem przypomina jabłoń, niekiedy owoce mylone są też z niewielką zieloną guawą. Liście są średniej wielkości, lekko błyszczą. Korona drzewa jest gęsta i rozłożysta i może wywołać chęć skrycia się tam przed słońcem czy deszczem. Lepiej jednak nauczyć się rozpoznawać hippomane mancinella i unikać jakiegokolwiek kontaktu z nią.

Zobacz także: ciekawostki o drzewach

Hippomane mancinella – jakie właściwie przynosi zagrożenie?

Od niewielkich poparzeń, przez ostrą biegunkę, aż po ślepotę i śmierć. Przekrój jest naprawdę duży i wiele zależy od szczęścia oraz zakresu kontaktu z rośliną. Uważa się, że najbardziej trującym składnikiem jest związek o nazwie farbol, który występuje między innymi w soku, który spływa po korze oraz pojawia się na liściach. Rozpuszcza się on w wodzie, więc stanie pod drzewem podczas ulewy, to pewność, że zostaniemy poparzeni. Na skórze pojawiają się duże i bolesne bąble.

hippomane mancinella, drzewo śmierci

Zjedzenie owocu może grozić śmiercią. W latach 90’ radiolog Nicola Stricland nieświadomie zjadła niewielki skrawek „jabłuszka”. W jej przypadku wszystko skończyło się szczęśliwie. Borykała się z dusznościami, ostrą biegunką oraz palącym i okropnym uczuciem w gardle. Najlepiej unikać także oparów i dymu powstałych z palenia tego drewna. Mogą wywołać ostre zapalenie oczu, a w skrajnych przypadkach nawet czasową ślepotę.

Zobacz także: podwodne lasy

Ostrzeżenia dla turystów

Hippomane mancinella bywa zdradliwa, upodabnia się do guawy lub do jabłka. Z tego powodu wiele drzew oznaczanych jest czerwonym znakiem „X” lub tabliczkami ostrzegającymi. Warto uważać na tą roślinę, wybierając się na wakacje.

Zdjęcia: Hans Hillewaert via Wikipedia, Reinaldo Aguilar via Flickr