Parapety drewniane w domu
Uwielbiamy stosować w domu drewno, ponieważ to tworzywo towarzyszące nam od wieków – wprowadzające do wnętrz ciepło i przytulną atmosferę. Może być stosowane na przykład do wykonywania schodów, posadzek, poręczy czy parapetów. Jakie drewno idealnie nadaje się właśnie na parapety i jak je pielęgnować?
Parapety drewniane w domu – wady i zalety
Decydując się na użycie drewna na parapetach swojego domu, warto wiedzieć jakie korzyści i niebezpieczeństwa się z tym wiążą. Jeśli chodzi o te pierwsze, jak już wspomniano we wstępie drewno sprawia, że dane pomieszczenia wydają się przytulniejsze. Świetnie wyglądają w połączeniu z drewnianymi framugami okna, a także doskonale się przystosowują do takich dodatków jak drewniane panele podłogowe, czy boazeria na ścianach. W wersji klejonej są też dosyć odporne na zmiany temperatury oraz wilgoć.
Niestety, nie tak odporne jak inne materiały – choćby kamień. Dlatego o drewniane parapety trzeba wyjątkowo dbać. Szczególnie drewno lite jest podatne na paczenie. Dosyć łatwo też porysować powierzchnię drewna oraz lakier na nim na przykład doniczką. Olejowanie, bejcowanie i lakierowanie drewna co jakiś czas właściwymi preparatami może jednak wydłużyć ich życie i uczynić trwałymi elementami domu.
Zobacz także: okiennice drewniane
Drewno na parapet drewniany zewnętrzny i wewnętrzny
Z drewna możemy wykonywać zarówno parapety wewnętrzne, jak i zewnętrzne – tym samym wizualnie dopasowując je do stylu domu, jaki chcemy uzyskać. Warto jednak pamiętać, że drewno umieszczone na zewnątrz będzie podlegało oddziaływaniu szkodliwych czynników zewnętrznych – jak śnieg, deszcz, grad, zmiany temperatury itp. Parapety zwykle wykonywane są z drewna bukowego, dębowego, a także sosnowego, modrzewiowego oraz jesionowego.
Za najsilniejsze uznaje się u nas właśnie drewno dębowe oraz modrzewiowe. Polacy coraz chętniej stosują jednak również drewna egzotyczne, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i trwalsze. Do takich zaliczamy na przykład doussie, tek, merbau i iroko. One będą lepiej nadawać się na zewnątrz.
Jak zabezpieczyć i pielęgnować parapet drewniany?
Parapety drewniane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji, żeby długo mogły należycie służyć i ładnie się prezentować. Przede wszystkim trzeba zabezpieczać je przed naruszeniem wierzchniej warstwy, żeby do wnętrza nie dochodziła wilgoć. Drewniany parapet powinien zostać zaimpregnowany, a czyszczenie powinno się odbywać przy użyciu najlepiej środku z woskiem do drewna.
Zobacz także: renowacja elewacji drewnianej
Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne, warto traktować je podobnie jak inne, drewniane elementy, umieszczone na zewnątrz – jeśli to konieczne, po każdej zimie ściągajmy warstwę zabezpieczenia, żeby nałożyć nową, świeżą.