Stół drewniany – zrób to sam!
We współczesnych czasach nie musimy już sami wykonywać mebli, jednak w dobie seryjnej produkcji oryginalność wraca do łask. Jak zatem samemu wykonać stolik z drewna?
Stół drewniany – projekt
Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, jaki stół pragniemy skonstruować. Trzeba zastanowić się nad wysokością, szerokością, długością oraz ogólnym kształtem. Stolik może być bowiem okrągły, prostokątny, kwadratowy, składany, w całości drewniany, bądź też z przeszkleniem. Możemy do jego wykonania wykorzystać drewniane płyty, albo niepotrzebne drewniane palety. Niektórzy proponują również stworzenie wspaniałego stolika z pnia drzewa. Najpierw warto naszkicować wymyślony przez siebie projekt, a następnie przejść do kolejnego etapu.
Zobacz także: Litery drewniane – zrób to sam!
Niezbędne narzędzia
W stolarce zwykle wykorzystuje się następujące rodzaje drewna: jodłowe, modrzewiowe, sosnowe, bukowe, dębowe, jesionowe oraz drewno wiązowe.
Drewno byłoby ciężkie w obróbce bez odpowiednich narzędzi. Najlepiej posłużyć się piłką do drewna, bądź też wyrzynarką. W ten sposób kształtujemy dostępne nam drewno (na przykład w postaci palet), dostosowując je do wymaganych rozmiarów. Oczywiście, wcześniej wszystko należy dokładnie wymierzyć (potrzebna do tego będzie taśma miernicza i coś do znaczenia).
Dodatkowo przydadzą się:
- kantówki drewniane strugane (o ile nie chcemy ich wykonać samodzielnie)
- wkręty do drewna
- fazownik
- szlifierka (można również wykorzystać papier ścierny)
- lakier zabezpieczający
- ewentualnie farba
Zobacz także: Blat drewniany – zrób to sam!
Stół z drewna – wykonanie i wykończenie
- Po odpowiednim przycięciu wybranych kawałków drewna, powinno się je oszlifować, bądź też użyć papieru ściernego, aby pozbyć się wszystkich odstających drzazg i pozostałości po ich wcześniejszym przeznaczeniu (jeśli korzystamy z elementów wtórnych).
- Następnie należy wywiercić dziury w elementach, które będzie można następnie ze sobą łączyć (czyli nóżkach, bądź podstawie stolika). Można je pogłębić za pomocą fazownika.
- Poszczególne części łączy się za pomocą długich gwoździ, albo wkrętów.
- Całość można zabezpieczyć farbą, bądź lakierem do drewna (by stolik pozostał bezbarwny i naturalny).
Zdjęcia: IndoGemstone via Flickr.