Treść główna

Porady Ciekawostki Renowacja podłogi drewnianej

Renowacja podłogi drewnianej

Decydując się na drewnianą podłogę, możemy liczyć na to, że wytrzyma ona wiele lat najbardziej nawet intensywnego użytkowania. Aby jednak wszystkie jej zalety stały się naszym udziałem, musimy o nią prawidłowo dbać. Poza regularnymi pracami, warto od czasu ją gruntownej renowacji – dzięki temu najbardziej nawet zaniedbana podłoga nabierze nowego blasku, nie tylko świetnie wyglądając, ale również odzyskując swoje mechaniczne właściwości.

renowacja podłogi drewnianej


Renowacji warto dokonać przede wszystkim wtedy, gdy na podłodze widoczne są już wyraźne ślady jej użytkowania. Czytelnymi sygnałami, które mogą nas skłonić do odnowienia podłogi są między innymi głębokie rysy, duże przetarcia czy też zmiana pierwotnej barwy.

Od czego zacząć z renowacją podłogi?

Renowacja drewna podłogowego powinna rozpocząć się od dokładnego zeszlifowania jej powierzchni – najlepiej i najszybciej jest użyć szlifierki wraz z odpowiednim materiałem ściernym – współczesne ściernice są bowiem niezwykle wydajne i ich użycie gwarantuje, że pracę skończymy znacznie szybciej, niż w przypadku, kiedy wykonywalibyśmy ją ręcznie. Szlifowanie mogą utrudnić wystające z podłogi gwoździe, których powszechnie używano jeszcze kilkadziesiąt lat temu – aby nie dopuścić do zniszczenia ściernicy lub szlifierki, zadbajmy o to, by żaden z nich nie wystawał, wbijając je ostrożnie z powrotem.

Barwienie podłogi z drewna

Następnie przychodzi czas na barwienie drewna – w tym celu użyć możemy bejc, farb czy lakierów. Pamiętajmy jednak, że należy nanosić je na dokładnie zeszlifowaną, oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię – w przeciwnym wypadku materiał malarski się nie przyjmie. Najlepsze efekty daje olejowanie – olej wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu nowa barwa utrzymuje się znacznie dłużej. Nie bez znaczenia jest również to, że oleje nie tylko nadają drewnu barwę, ale również chronią je przed wilgocią i zagrożeniami biologicznymi.

renowacja podłogi drewnianej

Lakierowanie podłogi drewnianej

Zabarwioną podłogę należy następnie odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnych lakierów, które w świetnie chronią drewno przed ścieraniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętajmy, że lakierowanie rozpocząć należy dopiero wtedy, gdy poprzednie warstwy wyschną.

Zadbaj o zdrowie podczas renowacji!

Jako, że podczas czynności takich, jak malowanie czy polerowanie wykorzystujemy szkodliwe dla naszego organizmu substancje chemiczne, ważne jest, by zadbać o swoje zdrowie. Związki chemiczne zawarte w lakierach czy bejcach mogą przenikać do naszego organizmu na różne sposoby – poprzez drogi oddechowe bądź skórę – dlatego też to właśnie twarz i ręce powinniśmy chronić w największym stopniu, stosując rękawice i maski ochronne, a ponadto dokładnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. Środki chemiczne mogą być niebezpieczne także dla naszych oczu – warto zatem wyposażyć się w specjalne okulary.

Zdjęcie: juhan sonin