Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – herbata z liści oliwnych

Dary natury – herbata z liści oliwnych

Dla szukających nowych smaków i miłośników zdrowych naparów herbata z liści oliwnych będzie prawdziwym rarytasem. Jakie są właściwości tej wyjątkowej herbaty, jak ją pozyskujemy i gdzie możemy kupić?

herbata z liści oliwnych

Herbata z liści oliwnych – właściwości

Wąskie i małe liście oliwne używane są od wieków w śródziemnomorskiej medycynie naturalnej. Herbata z liści oliwnych znana jest ze swoich właściwości leczniczych, dzięki temu, ze w liściach znajdziemy mnóstwo antyoksydantów, flawonoidów i polifenoli, a także niezwykłą oleuropeinę, która sprawia, że drzewa oliwne są długowieczne, odporne na choroby i szkodniki. Herbata ma właściwości antybakteryjne, wspomaga regulowanie poziomu cholesterolu i działanie systemu odpornościowego, a także chroni system krążenia. Regularne spożywanie herbaty z liści oliwnych korzystnie wpływa również na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia i utrzymania równowagi hormonalnej.

Zobacz także: oliwka europejska

Herbata z liści oliwnych – zastosowanie

Z uwagi na jej lecznicze właściwości herbata z liści oliwnych może być stosowana niemal przez wszystkich. Szczególnie polecana jest osobom z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami tarczycy i hipercholesterolemią, a także tym, którzy zmagają się z częstymi infekcjami. Herbata z liści oliwnych ma działanie antybakteryjne, doskonale więc sprawdzi się również jako pomoc w antybiotykoterapii. W związku z brakiem badań nie zaleca się, aby herbatę spożywały dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące matki.

herbata z liści oliwnych

Herbata z liści oliwnych – pozyskiwanie i przetwarzanie

Długowieczne drzewa oliwne dają nam nie tylko oliwę i oliwki, lecz również wspaniałą herbatę pozyskiwaną z ich liści. Dostępne u nas liście pochodzą najczęściej z krajów leżących nad basenem Morza Śródziemnego, gdzie znajduje się najwięcej drzew oliwnych. Liście docierają do Polski już w formie przetworzonej – najczęściej są ususzone lub sproszkowane, można kupić również ekstrakty z liści oliwnych oraz tabletki z zawartymi w nich substancjami aktywnymi.

Zobacz także: herbata eukaliptusowa

Gdzie można kupić herbatę z liści oliwnych?

Herbatę można znaleźć w wielu stacjonarnych sklepach z ziołami, a także w sklepach internetowych zajmujących się dystrybucją herbat i ziół. Trzeba pamiętać, żeby zawsze wybierać napary z jak największą ilością (min. 25%) oleuropeiny.