Treść główna

Porady Ciekawostki Szkutnictwo – sztuka budowy łodzi

Szkutnictwo – sztuka budowy łodzi

Sztuka budowy łodzi nazywana jest fachowo szkutnictwem. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina i czy nadal jest ona praktykowana?

szkutnictwo

Czym jest szkutnictwo?

Pod pojęciem szkutnictwa należy rozumieć zarówno budowanie, jak i naprawianie przez rzemieślników, przemysłowo lub amatorsko, niewielkich statków wodnych. Szkutnictwo obejmuje budowanie łodzi, jachtów lub kutrów, przede wszystkim tradycyjnie z drewna, choć od lat rozwija się także szkutnictwo na podstawie tworzyw sztucznych.

Tradycyjne szkutnictwo drewniane

Drewno od wieków jest podstawowym budulcem w sztuce szkutniczej. Było ono stosowane do konstruowania statków już w starożytnym Egipcie – podobnie jak w innych częściach świata. Jeszcze nawet około 70 lat temu szkutnicy profesjonalni do budowy statków, głównie jachtów, używali drewna litego. Dopiero po II wojnie światowej do budownictwa jachtowego wprowadzono na szeroką skalę sklejkę, stanowiącą tani materiał konstrukcyjny.

Zobacz także: drewno na łódkę

Drewno szkutnicze

Przez całe stulecia statki budowano głównie z litego drewna, pozyskiwanego z najbliższych okolic stoczni. Dopiero w XIX wieku zaczęto sprowadzać pożądane gatunki drewna dla szkutników z różnych stron świata, aby spełniało ono określone zadania.
Drewno musiało być przede wszystkim odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, takich jak słona i słodka woda, pleśń, grzyby, szkodniki itp. Powinno być wytrzymałe i elastyczne, a w przypadku klepek pokładowych – także odporne na ścieranie się. W budownictwie jachtowym najczęściej wykorzystywane jest dziś drewno egzotyczne – mahoń, albo grusza afrykańska czy eukaliptus i teak.

szkutnictwo

Szkutnictwo modelarskie

Ciekawym działem dziedziny szkutnictwa jest modelarstwo drewniane. Zajmuje się ono pracami nad modelami jednostek pływających, głównie żaglowców. Pasjonaci modelarstwa budują z niewielkich elementów drewnianych piękne modele szkutnicze, ściśle powiązane z tematyką żeglarską.

Zobacz także : drewno na dreskę surfingową
Nie każdy wie, że modelarstwo szkutnicze, podobnie jak i samo szkutnictwo, posiada bardzo bogatą historię. Wiele modeli żaglowców, kunsztownie wykonanych i zdobionych, można podziwiać w kościołach, a najstarsze liczą sobie niemalże tyle samo lat, co ich większe pierwowzory. Dwa modele z końca XIX wieku znajdują się w warowni św. Piotra w Bodrum na południu Turcji. Szkutnictwo modelarskie opiera się na oddaniu jak największej liczby szczegółów, które byłyby zgodne z historycznymi realiami.