Drewno wiśniowe i jego wszechstronne zastosowanie
Drewno wiśniowe otrzymywane jest z drzew należących do rodziny różowatych. Gatunek ten doskonale znany jest każdemu z nas jako drzewo owocowe, tymczasem wiśnia dobrze zdaje egzamin również jako surowiec wykorzystywany w stolarce, wędzarnictwie i produkcji instrumentów muzycznych.
W naszym kraju spotkać można rożne rodzaje wiśni – są to między innymi wiśnia pospolita, wiśnia kwaśna i wiśnia karłowata. O ile w przemyśle spożywczym zastosowanie znajdują jedynie owoce tej pierwszej, to w przetwórstwie drewna wykorzystać można także pozostałe gatunki.
Drewno wiśniowe pod wieloma względami przypomina najbardziej spokrewniony z nim gatunek – chodzi tutaj rzecz jasna o czereśnię, którą jednak łatwo odróżnić od wiśni na podstawie barwy drewna. Wiśnia bowiem posiada brązową barwę, jedynie miejscami przechodzącą w kolor różowy, w przypadku czereśni zaś jest dokładnie odwrotnie – jest ona różowa z brązowawymi domieszkami.
Drewno wiśniowe – parametry
Drewno wiśniowe należy do najcięższych krajowych gatunków, z czego wynikają też pozostałe, niezwykle korzystne parametry tego surowca – wiśnia jest bowiem drewnem twardym i mało łupliwym. Ma to swoje zarówno dobre, jak i złe strony – odporność na ścieranie wiśni jest naprawdę bardzo duża, jednak może ona jednocześnie sprawiać pewne problemy przy obróbce. Drewno wiśni charakteryzuje się dość dużą kurczliwością, która idzie w parze również z małą skłonnością do pęknięć. Łatwo daje się szlifować, świetnie przyjmuje też oleje, lakiery i politury, dzięki czemu osiągnięcie zamierzonej powierzchni drewna w przypadku wiśni dobremu stolarzowi nie sprawia żadnych problemów. Podobnie łatwe jest gięcie drewna wiśniowego, jego parzenie i klejenie, dlatego też często znajduje zastosowanie w snycerce i rzemiośle artystycznym.
Jeśli chodzi zaś o trwałość drewna wiśniowego, sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, jeśli chodzi chodzi o drewno w stanie świeżym i suszonym. Wiśnia poddana procesowi suszenia wytrzymuje długi czas i można ją przechowywać w najróżniejszych warunkach – jest bowiem odporna na działanie bakterii, owadów i grzybów – podczas gdy świeże drewno nie najlepiej znosi dłuższe przechowywanie. Suszenie drewna wiśniowego jest proste i nie powinno sprawiać problemów – wiśnia nie pęka i nie paczy się.
Zastosowanie drewna wiśniowego
Z uwagi na swoje właściwości, drewno wiśniowe znajduje bogate zastosowanie w przemyśle drzewnym. Szczególnie często wykorzystywane jest przez stolarzy. Służy do produkcji, akcesoriów domowych i pudełek, często spotyka się także meble z drewna wiśniowego. Wiśnia niekiedy wykorzystywana jest też jako drewno podłogowe, często korzystają z niej także rzemieślnicy artystyczni, rzeźbiarze i snycerzy – bardzo często wykonywane są z niej wszelkiego rodzaju ozdoby, rzeźby i meblowe elementy dekoracyjne.
Tarcica wiśniowa, w porównaniu do innych gatunków krajowego drewna, jest stosunkowo trudno dostępna. Jeśli jednak uda nam się znaleźć ją w handlu, musimy przygotować się na wydatek około ośmiuset złotych za metr sześcienny.
Zdjęcie: Wikipdia, Ryan Somma.