Treść główna

Porady Ciekawostki Ostrokrzew

Ostrokrzew

Ostrokrzew to roślina należąca do rodziny ostrokrzewowatych, która liczy przeszło 300 różnych gatunków i której typowym gatunkiem jest ostrokrzew kolczasty – znany też pod łacińską nazwą Ilex aquifolium. Ostrokrzew kolczasty w stanie dzikim występuje w Europie oraz w Afryce, jednak w tej chwili jest też dość rozpowszechniony w Ameryce Północnej. To drzewo, które może wyrosnąć nawet na wysokość 25 metrów, chociaż w tej chwili jest najczęściej traktowane jako roślina ozdobna i przycinane. Przyjmuje zatem formę niewielkiego drzewka czy krzewu. Co warto wiedzieć o tym drzewie i jego drewnie?

ostrokrzew

Ostrokrzew – charakterystyka

Ostrokrzew jest drzewem średnio rozpowszechnionym w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu było go u nas dosyć niewiele, jednak sytuacja ta się zmienia – Polacy docenili bowiem urokliwy wygląd drzewa. Posiada ono charakterystyczne, kolczaste na brzegach liście oraz krwistoczerwone owoce, które potrafią przetrwać zimę. Samo drzewo z trudem jednak potrafi znieść co mroźniejsze zimy, chociaż posiada niezwykłą umiejętność odradzania się nawet z samego korzenia. Jeśli chodzi o charakterystykę samego drewna, jest ono bardzo blade, z umiarkowanym połyskiem. To niestety nietrwałe drewno, które jest piękne, ale podatne na ataki owadów. Musi zostać poddane suszeniu natychmiast po ścięciu.

Zobacz także: czeremcha zwyczajna

Ostrokrzew – zastosowanie

Ostrokrzew jest rośliną ozdobną i leczniczą, z którego napar można stosować między innymi w leczeniu kataru. Jeśli z kolei chodzi o zastosowanie samego drewna, najczęściej wykorzystuje się je do inkrustacji. Z uwagi na swoją małą wytrzymałość nie nadaje się zbytnio do wykonywania dużych elementów – zwłaszcza tych, które miałyby się znaleźć na zewnątrz. Może jednak służyć na przykład do tworzenia uchwytów małych sprzętów domowych.

ostrokrzew

Ostrokrzew – ciekawostki

W wielu religiach i związanych z nimi mitologiach drzewo ostrokrzewu było uznawane za wyjątkowe – i jako takie stanowiło przedmiot kultu. Uznawane jest w kulturze za drzewo ochronne, magiczne – osłaniające przed złymi mocami, czy też niebezpiecznymi zwierzętami.

Zdjęcia: Jürgen Howaldt via Wikipedia, Maggi_94 via Foter