Woskowanie a politurowanie drewna
Odnawianie starych mebli to zajęcie dla każdego – dzięki kilku zabiegom mogą odzyskać dawną świetność. Dwa najpopularniejsze sposoby na ich doprowadzenie do doskonałego wyglądu to woskowanie oraz politurowanie. Czym się od siebie różnią te dwie metody? Jakie posiadają wady, a jakie zalety i która jest lepsza?
Woskowanie a politurowanie drewna
Woskiem pokrywano meble jeszcze zanim wynaleziono technikę politurowania (czyli w XVI wieku), która stała się szczególnie popularna w XVIII wieku. Drewno zabezpieczane woskiem posiada subtelny połysk – bardziej spatynowany. Na powierzchnię mebli nakłada się cienkie warstwy wosku – delikatnie i kilka razy. Politurowanie zaś jest techniką wykorzystującą żywicę do zabezpieczania drewna. To naturalna żywica – szelak – a uzyskiwany w ten sposób efekt jest o wiele bardziej wyraźny i błyszczący.
Woskowanie a politurowanie – wady i zalety
Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób posiada swoich zwolenników oraz przeciwników. Trudno się dziwić, ponieważ obie metody posiadają swoje zalety oraz wady. Woskowanie – mimo powszechnej opinii, że jest prostsze do przeprowadzenia – wbrew pozorom nie jest wcale aż takie łatwe. Wielkim ułatwieniem jednak jest fakt, że wosk może być nakładany na wszystkie powierzchnie bez ich wcześniejszego czyszczenia – a zatem nawet jeśli na danym meblu jest lakier, olej, albo nawet politura i tak możemy go nałożyć. Jego wadą jest jednak fakt, że po położeniu nie może być już podstawą czegoś innego – wosku nie można niczym przykrywać.
Politurowanie zaś wymaga uprzedniego oczyszczenia drewna, przy czym rzeczywiście jest pracochłonne. Nakładamy na drewno kilka warstw politury, czyli szelaku rozcieńczonego spirytusem – od najmocniejszej do najsłabszej. Wykorzystuje się do tego przeważnie specjalną gąbkę, choć używanie pędzelków też jest dopuszczane.
O czym należy pamiętać?
Zabezpieczanie drewna poprzez woskowanie lub politurowanie posiada wiele zasad, których warto się trzymać. Niewątpliwie politurowanie posiada ich więcej – stąd nie jest to raczej zadanie dla nowicjuszy, bo wymaga wielogodzinnej nieraz nauki. Woskowanie zaś jest czasochłonne, ale nie trzeba mieć do tego wybitnie specjalistycznej wiedzy. Można nawet zdecydować się nie tylko na bezbarwny, ale również barwiący wosk, który nada drewnu lepszy wygląd! W ten sposób można zadbać przy tym nie tylko o meble, ale również przeróżne, drewniane dekoracje i zegary.
Zdjęcia: Bryn Pinzgauer, Rubber Dragon via Flickr