Gatunki brzozy
Brzoza jest tradycyjnym elementem naszego polskiego krajobrazu. To jednak rodzaj drzew i krzewów, wśród których można wyróżnić nawet około 60 lub 100 (w niektórych ujęciach taksonomicznych) gatunków. Wszystkie należą do rodziny brzozowatych (Betulaceae). Które gatunki brzozy (Betula) są najpopularniejsze i co warto o nich wiedzieć?
Brzoza żółta
Brzoza żółta to gatunek drzewa, występujący w stanie dzikim przede wszystkim w Ameryce Północnej. Jest to między innymi jeden z gatunków lasotwórczych na terenie południowo-wschodniej Kanady. Drzewo dorasta do 20 metrów, ma gładką korę oraz nietypowe liście – długie, jajowate, zaostrzone na wierzchołku, a u nasady zwykle niesymetrycznie sercowate.
Brzoza cukrowa
Brzoza cukrowa inaczej zwana jest też brzozą wiśniową. To gatunek drzewa występujący przede wszystkim we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Brzoza dorasta do 25 metrów, ma fioletowo-brązową korę (która z wiekiem szarzeje), podwójnie ząbkowane liście i ostre, odstające pąki. To drzewo przede wszystkim przemysłowe, choć wykorzystywane czasem również jako roślina lecznicza.
Zobacz także: liść brzozy
Brzoza karłowata
Brzoza karłowata to krzew, który można spotkać przede wszystkim w tundrze na półkuli północnej – w tym również i w Polsce. Występuje tak w Azji, jak i w Europie oraz w Ameryce Północnej. Roślina rzadko osiąga wysokość większą niż 1 metr, jest jednopienna, o małych, nierównomiernie ząbkowanych i niemal okrągłych liściach. To roślina ozdobna – w Polsce, w warunkach naturalnych objęta ochroną.
Brzoza nadrzeczna
Brzoza nadrzeczna to gatunek drzewa, który w swym naturalnym środowisku spotykany jest w Ameryce Północnej – a dokładniej w jej wschodniej części. Roślina może osiągnąć wysokość 16 metrów, jest rozłożysta, o jasnej korze, która z wiekiem ciemnieje.
Brzoza papierowa
Brzoza papierowa to gatunek drzewa, dorastającego nawet do 20 metrów, które w naturalnym środowisku spotkać można przede wszystkim w Ameryce Północnej – w jej północnej części. W Polsce mamy styczność z tą rośliną, ponieważ uprawiana jest jako wyjątkowo ozdobna. Ma jasną korę, z lekko różowym zabarwieniem. To roślina o sztywnych, skierowanych w górę gałęziach i dużych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto.
Zobacz także: olejek brzozowy
Brzoza brodawkowata
Brzoza brodawkowata inaczej zwana jest brzozą zwisłą, gruczołowatą, białą, a nawet brzeziną. W Polsce jest rośliną pospolitą. W swym naturalnym środowisku można ją spotkać również w innych częściach Europy, Azji i Ameryki Północnej – przede wszystkim tych chłodniejszych. Brzoza osiąga nawet 30 metrów wysokości, ma dużą koronę, białą korę i charakterystyczne liście z siateczkowatym unerwieniem.