Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić suszarnię do drewna?

Jak zrobić suszarnię do drewna?

W większości przypadków kupujemy drewno gotowe już do użycia – w postaci desek bądź belek, pocięte i wysuszone. Coraz częściej decydujemy się jednak na zakup tarcicy z tartaku, a następnie samodzielne suszenie drewna. W przypadku jednorazowych inwestycji takie rozwiązanie mija się na pewno z celem, jednak prowadząc prężnie działający warsztat stolarski, możemy na budowie swojej suszarni drewna naprawdę sporo zaoszczędzić.

suszarnia do drewna

fot. Andrew-Hyde

Projekt suszarni

Podstawą powinien być rzecz jasna projekt – jako, że do stworzenia dobrego, spełniające wszystkie wymagania projektu nie jest rzeczą łatwą i potrzebujemy do tego szerokiej, fachowej wiedzy. Dlatego też, jeśli nie czujemy się na siłach podołać temu zadaniu, najlepiej zrobimy, jeśli wykonanie projektu zlecimy profesjonaliście. Dzięki temu będziemy mieli całkowitą pewność, że nasza suszarnia będzie efektywna, a drewno, które będziemy w niej suszyć – w stu procentach bezpieczne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wybór nieprawidłowej metody suszenia może mieć bardzo poważne konsekwencje – ze zniszczeniem cennego surowca włącznie.

Gotowa suszarnia do drewna

Alternatywą dla samodzielnego budowania suszarni może być kupienie gotowej. Rozwiązanie to na pewno okaże się szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością czasu bądź nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Gotowa suszarnia na pewno świetnie sprawdzi się we wszystkich niemal zastosowaniach – niezależnie od tego, jakie gatunki drewna – czy to dąb, jesion, świerk, buk bądź sosna – zamierzamy w niej suszyć. Jeśli pamiętać będziemy o zasadach suszenia, na pewno uda nam się to zrobić bez szkód w surowcu. Ceny gotowych suszarni do drewna są naprawdę bardzo różne – od najtańszych modeli, których cena wynosi kilka tysięcy złotych, przez przenośne kontenery kosztujące kilkanaście do dwudziestu tysięcy, aż po profesjonalne konstrukcje, których ceny nierzadko przekraczają sto tysięcy złotych.

suszarnia do drewna

źródło: woodfuelwales

Budowa suszarni do drewna

Wszyscy, którzy nie chcą decydować się na suszenie oferowane przez tartak (zobacz też: mechanizacje tartaków) bądź zakup gotowej suszarni, mogą jednak zbudować ją samemu. Suszarnię do drewna najlepiej jest urządzić w istniejącym pomieszczeniu, aczkolwiek możemy wznieść na jej potrzeby osobny, wolno stojący budynek. Najważniejsze jednak jest jej wyposażenie – do stworzenia suszarni do drewna potrzebować będziemy specjalnego systemu, który nadmuchiwać będzie do jej wnętrza gorące powietrze. Możemy osiągnąć to różnymi sposobami – między innymi poprzez zastosowanie kolektora słonecznego wraz z wentylacją, bądź też specjalnych pieców. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie szkła bądź odpowiednich, przezroczystych tworzyw sztucznych – szczególnie dobre efekty przyniesie umieszczenie ich w dachu, co spowodowane jest dopuszczeniem do wnętrza suszarni promieni słonecznych. Właśnie z tego powodu w niektórych przypadkach stolarze decydują się na umieszczenie suszarni w szklarni bądź konstrukcji bardzo ją przypominającej.