Treść główna

Porady Ciekawostki ABC drewna hemlock – jodła kanadyjska

ABC drewna hemlock – jodła kanadyjska

Kanada posiada jedne z najpiękniejszych, wielowiekowych lasów, które są źródłem drewna egzotycznego. Między innymi jest to drewno hemlock, nazywane jodłą kanadyjską.

drewno hemlock, jodła kanadyjska

Jodła kanadyjska – podstawowe informacje

Z łaciny jodła kanadyjska nazywana jest Tsuga Canadensis. Występuje ona w sprzedaży pod nazwą handlową hemlock lub choina kanadyjska. Jest to drzewo iglaste rosnące we wschodniej części Północnej Ameryki. Gatunek ten jest używany w saunach, z uwagi na bardzo równy rysunek słoja. Należy do jednego z najbardziej gęstych gatunków drzew iglastych na świecie.
Stosunkowo łatwo się uprawia, dobrze znosi mrozy, ale gorzej suszę. Ma duże wymagania glebowe – rośnie tam, gdzie jest wilgotno i w powietrzu i w glebie. Preferuje środowisko leśne. Najlepszym stanowiskiem dla jodły kanadyjskiej jest półcień lub cień.

Zobacz także: Choinki świąteczne – jaką wybrać?

Choiny kanadyjskie rosną na wysokość nawet 15-20 metrów. Za ciekawostkę można uznać fakt, że istnieje odmiana karłowata jodły kanadyjskiej, o wysokości 1 metra i średnicy około 2 metrów.
Drzewo to posiada delikatne gałązki pokryte drobnymi igłami ziemno-zielonymi z wierzchu i z niebiesko-białymi pasami od spodu. Szyszki jodły kanadyjskiej mają niewielkie wymiary i wrzecionowaty kształt. Dorastają do 2,5 cm długości, są brązowe i osadzone pojedynczo na gałęziach. Zwisają z nich ku dołowi. Pędy oraz wierzchołek jodły kanadyjskiej dekoracyjnie przewieszają się. Korona drzewa jest szeroka, stożkowata i luźna.

drewno hemlock, jodła kanadyjska

Charakterystyka drewna hemlock

Twardziel drewna hemlock jest zazwyczaj jasna (barwa od jasnobrązowej po brązowo-szarą), a biel może być nieco jaśniejsza, jednak zwykle nie różni się mocno od twardzieli. Drewno jodły kanadyjskiej jest bardzo cenione ze względu na bardzo równy rysunek słoja (zwłaszcza jako drewno na budowę saun). Drewno hemlock charakteryzuje się wysoką gęstością, co sprawia, że jest bardzo wytrzymałe. Jodła kanadyjska nie sprawia większych problemów w obróbce zarówno ręcznej jak i mechanicznej. Drewno także dobrze się klei. Suszenie drewna hemlock przebiega powoli bez większych komplikacji.

Zobacz takżę: Drewno jodłowe

Zastosowanie drewna hemlock

Jako drzewo, choina kanadyjska jest sadzona najczęściej w parkach, dzięki czemu wytwarza dużą powierzchnię zacienioną. Często ma ona wiele pni, dlatego można z niej formować żywopłoty. Odmiana karłowata jodły kanadyjskiej nadaje się do zastosowania w ogrodach i do sadzenia w pojemnikach.
Z uwagi na wysoką trwałość i gęstość, drewno jodły kanadyjskiej stosowane jest przy budowie saun. Panele hemlock są stosowane w szeroko pojmowanym budownictwie i przy pracach wykończeniowych w domach.

Ciekawostka

Jodła kanadyjska jest symbolem stanu Pensylwania, gdzie rosną najstarsze egzemplarze tego drzewa liczące sobie nawet po 500 lat.

Zdjęcia: Wikipedia, Wood-database