Herbata lapacho – skarb Azteków
Lapacho jest, po yerba mate kolejnym napojem, który na europejskie stoły trafił z Ameryki Południowej. Do sięgnięcia po ten napar skłania jednak nie jego smak, ale przede wszystkim walory zdrowotne – wiedzieli o nich już Aztekowie, którzy za pomocą lapacho leczyli wiele dręczących ich dolegliwości. Herbata pozyskiwana jest z kory drzewa o tej samej nazwie – jej rozdrobnione i ususzone fragmenty zalewa się po prostu wrzącą wodą i pije.
Na co pomoże herbata lapaco
Napój lapacho pije się przede wszystkim w celach profilaktycznych – zawarte w nich związki, takie jak lapachol i selen, chronią bowiem przed chorobami wirusowymi i zakażeniami bakteriami. Pijąc lapacho możemy zapobiec grypie, opryszczce czy gronkowcowi, a coraz bardziej entuzjastyczne są wyniki badań sprawdzających jego skuteczność w profilaktyce przeciwnowotworowej. Lapacho bogate jest w magnez, żelazo i potas, dzięki czemu doskonale wzmacnia organizm przy anemii oraz w stanach osłabienia i przeziębienia. Jest jest bardzo skutecznym środkiem w walce z pasożytami układu pokarmowego – już niewielkie jego ilości okazują się zabójcze dla tasiemców, glizd i owsików. Na picie lapacho powinni się też zdecydować diabetycy – regularne spożywanie tego naparu obniża bowiem poziom cukru we krwi. Zobacz także inne lecznicze drzewa.
Lapacho także do użytku zewnętrznego
Ta południowoamerykańska herbata nadaje się zresztą nie tylko do użytku wewnętrznego – świetnie sprawdza się bowiem przy najróżniejszych chorobach skórnych. Płukanki z lapacho warto spróbować, kiedy dręczy nas świerzb, alergiczne wysypki czy nawracające grzybice. Napar wykazuje też dużą skuteczność, jeśli chodzi o pomoc w gojeniu ran i otarć.
Przeciwwskazania w stosowaniu herbaty lapacho
Lapacho nie jest jednak pozbawione wad – pomimo wielu swoich pozytywnych właściwości, część badaczy ostrzega, że zawarte w nim lapachol i beta-lapachon wykazują działanie toksyczne – mogą być przyczyną biegunek, bólu głowy i nudności. Niebezpieczne jest też stosowanie naparu w ciąży i okresie karmienia piersią.
Lapacho możemy kupić w sklepach oferujących herbaty lub zielarskich, a ponadto istnieje możliwość zakupu przez internet. Kilogram suszonej kory to wydatek około stu złotych.
Zdjęcia: Wikipedia.