Lampion z drewna – zrób to sam
Drewniane lampiony będą wyglądać świetnie w każdym ogrodzie, czy na tarasie. Wcale nie trzeba wiele trudu i ogromnych umiejętności manualnych, by samodzielnie wykonać taki lampion. Po co zatem za niego płacić, gdy wszystko można zrobić samemu?
Lampion z drewna – od czego zacząć?
Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna oraz przygotowanie planu, wedle którego lampion zostanie wykonany. Z jednej strony powinniśmy zdecydować się na taki jego rodzaj, który będzie łatwy w obróbce ręcznej, zaś z drugiej strony – szczególnie, jeśli naszym celem jest późniejsze ustawienie lampionów na zewnątrz – trzeba wybrać drewno, które będzie się cechowało odpornością oraz wytrzymałością. Z polskich drzew dobrym drewnem będzie na przykład orzech, jodła, grusza lub akacja.
Zamiast obróbki desek, można też pójść drogą na skróty i skorzystać z gotowych palet oraz listw, które często zostają w domu po remoncie. Projekt będzie wówczas zakładał ustawienie czterech listewek kątowych (jako rogi lampionu), połączenie ich szybkami oraz ustawienie i przykrycie kawałkami drewna, najczęściej kwadratowymi.
Oczywiście, przygotowane lampiony mogą być naprawdę różne – na jedną świecę lub też na trzy, wysokie, niskie, ozdobione dodatkowymi elementami lub też proste (takie lepiej wybrać na początek). Można je też pomalować na dowolny kolor – choć z racji na estetykę drewna najlepiej je jedynie zaimpregnować oraz zabezpieczyć przed ogniem, by i tak prezentowały się świetnie!
Zobacz także: Litery drewniane – zrób to sam
Lampion z drewna – wykonanie krok po kroku
Prócz drewna, trzeba wyposażyć się w szklane szybki (idealne będą na przykład te z ramek do zdjęć), a także piłę do obróbki materiałów. Do tego gwoździe, młotek lub też po prostu klej – ale bardzo solidny.
Najpierw należy przyciąć deskę na pokrywkę oraz podstawkę lampionu. W deseczce przeznaczonej na górę należy wywiercić otwór – będzie się przez niego wydostawał dym. Rzecz jasna, jeśli nie chcemy by deszcz gasił nasz lampion, trzeba wyciąć jeszcze jedną, mniejszą, kwadratową deskę i ustawić ją na czterech słupkach nad otworem – to tak zwany komin. Następnie cztery równe kawałki szkła sklejamy ze sobą w formie prostopadłościanu, przy pomocy drewnianych listewek, ułożonych w rogach. Całość należy przymocować do podstawki – góry nie sklejajmy, by móc wymieniać świece. Na koniec drewno koniecznie trzeba zabezpieczyć – i to impregnatem ognioodpornym.
Zdjęcie: rosipaw, Digitalnative via Flickr