Treść główna

Porady Ciekawostki Boazeria angielska

Boazeria angielska

Boazeria angielska to specyficzny rodzaj boazerii. Określa się ją często mianem panelowej, co bierze się z jej kształtu – boazeria ta układana jest bowiem z prostokątnych paneli. Jej cechą charakterystyczną jest również to, że układa się ją nie na całej wysokości ściany, a poniżej połowy. Daje to elegancki efekt, który sprawia, że boazerię tego rodzaju wykorzystać można w rozmaitych wnętrzach – zarówno tych tradycyjnych, jak i nieco nowocześniejszych, a końcowy efekt zależy przede wszystkim od wzoru, który widnieje na panelach.

boazeria angielska


Boazeria angielska wykonywana jest z najróżniejszych materiałów. Oczywiście, najczęściej w tym celu wykorzystywanym materiałem jest drewno dębowe bądź innego gatunku, aczkolwiek, z uwagi na to, że i tak panele boazerii angielskiej są zazwyczaj malowane, coraz częściej wykorzystuje się w tym celu PCV, polistyren, sklejkę bądź płyty MDF.

Boazeria tego rodzaju najlepiej nadaje się do wnętrz z akcentami klasycznymi bądź w całości utrzymanymi w tym klimacie. Oczywiście, nie oznacza to, że jeśli prawidłowo zaaranżujemy wnętrze, boazeria angielska sprawdzi się również we wnętrzach urządzonych w nowocześniejszym klimacie. Za jej pomocą stworzyć możemy nawet nowoczesny salon w drewnie, bowiem boazeria angielska nadaje pomieszczeniom przytulnego, a jednocześnie bardzo eleganckiego charakteru.

boazeria angielska

Boazeria angielska – montaż

Boazerię angielską możemy zamontować samemu. W tym celu możemy posłużyć się gotowymi panelami, które należy po prostu ułożyć na ścianie, bądź też wykonać te panele samodzielnie. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, zadanie to nie powinno na pewno sprawić nam zbyt dużych problemów. Aby wyciąć poszczególne panele, najlepiej posłużyć się piłą bądź szlifierką kątową. Panele te do konstrukcji nośnej przymocować można między innymi za pomocą tradycyjnych gwoździ lub kleju, bądź też wykorzystać specjalne kleje, dzięki którym praca będzie nie tylko łatwiejsza, ale również pójdzie dużo szybciej, niż w przypadku, kiedy panele łączylibyśmy gwoździami lub śrubami. Koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, by na dole konstrukcji znalazła się listwa przypodłogowa oraz by u góry umieścić ozdobną listwę. Poszczególne panele przed ich zamontowaniem pomalować powinniśmy jedynie farbą podkładową, a ostateczny kolor nadajemy im dopiero wtedy, gdy zawisną już na ścianę. Warto również pokusić się o to, by panele odpowiednio ozdobić, do czego posłużyć się można szlifierką (zobacz: porady- szlifowanie drewna).

boazeria angielska

Boazeria angielska – ceny

Ceny boazerii angielskiej bardzo różnią się między sobą i są zależne przede wszystkim od materiału, z którego wykonane zostały panele. Boazerię z płyty MDF kupić możemy już za czterdzieści złotych za metr bieżący, ale propozycje z droższych materiałów wiążą się z większymi wydatkami – będziemy musieli wydać na nie nawet sto złotych. Należy również pamiętać o tym, że ceny te nie obejmują montażu boazerii – jeśli więc nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, musimy przygotować się większe wydatki.

Zdjęcia: Crown Molding