Treść główna

Porady Obróbka drewna Piły taśmowe – Czy zwracamy uwagę na geometrię uzębienia?

Piły taśmowe – Czy zwracamy uwagę na geometrię uzębienia?

Remax 500Coraz więcej traków taśmowych pracuje w polskich tartakach. Na efekty ich pracy składa się wiele czynników, a jednym z najistotniejszych jest prawidłowy dobór pił. Parametrów zmiennych jest wiele, część z nich można zadekretować „w ciemno” ale kilka najlepiej ustalić metodą „prób i błędów”. Z własnego doświadczenia wiemy, że bliska współpraca użytkownika z dostawcą pił, systematyczne zbieranie danych o pracy piły z choć minimalnie zmienioną geometrią (np. zmiana kąta natarcia) w konsekwencji optymalizują koszty ich stosowania.
Przykładowo : na pilarce taśmowej REMAX 500CNC firmy NEVA do rozcinania desek na lamele stosowana jest piła o szerokości 80 mm. Dla rozcinania dębiny stosujemy jednak aż 3 podziałki 25, 30 i 35 mm. Wysokości zębów od 7 do 10 mm, z różnymi kątami natarcia. Bez odzewu od klienta co jest dla niego najlepsze trudno o jego zadowolenie.Remax 500
Podsumowując : w znacznej części przypadków szukanie optymalnej piły to zadanie wspólne i tylko otwarty przepływ informacji między dostawcą pił a użytkownikiem może zapewnić sukces.