Drewno na balkonie – jak o nie dbać?
Panele, meble, balustrady – nasze balkony posiadają wiele drewnianych elementów, na które warunki atmosferyczne mogą wpływać bardzo negatywnie. Jak o nie dbać, aby dłużej się nimi cieszyć i zapobiec ich zniszczeniu?
Panele i deski drewniane na balkonie
Drewno prezentuje się niezwykle urokliwie na balkonie, wprowadza atmosferę pełną ciepła i prawdziwie domowego nastroju, a przy tym amortyzuje upadki oraz jest dużo przyjemniejsze w dotyku, niż używane dotąd płytki – można zatem chodzić po balkonie na bosaka i nie czuć zimna, ani nie parzyć sobie stóp w trakcie upałów.
Jak jednak dbać o panele i drewniane deski na balkonie? Kluczem do sukcesu będzie odpowiednie ich zamontowanie i zabezpieczenie.
Przede wszystkim istnieje kilka sytuacji, gdy na naszym balkonie nie możemy ułożyć takiej posadzki – gdy posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu znajduje się na niższym poziomie niż balkon, bądź też gdy powierzchnia płyty posiada nieodpowiedni spadek, który uniemożliwia poprawny odpływ wody.
Deski należy układać na drewnianych legarach. Pod nimi powinny zaś znaleźć się drewniane podkładki, albo ochronna papa. Podkładki muszą zostać przyklejone do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym, bądź też MS polimerem. Niezwykle istotne jest dokładne pokrycie ich klejem, co zabezpieczy całość przed wodą oraz wnikaniem wilgoci.
Zobacz także: Drewno na balkon – jakie wybrać?
W momencie mocowania desek lub paneli, musimy również zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia balkonu – blaszki przykręcone do legara sprawdzą się na balkonach zacienionych, natomiast przy dużym stopniu nasłonecznienia lepiej zastosować wkręty.
A ochrona przed niską temperaturą, która mogłaby rozwarstwić drewno i sprawić, że popęka? Konieczne jest zastosowanie odpowiednich impregnatów, czy farb, które wnikną w jego strukturę i zabezpieczą przed zniszczeniem oraz grzybem, pleśnią i owadami.
Jak dbać o meble drewniane na balkonie?
Drewniane meble cieszą się dużą popularnością, jednak aby zachowały swój piękny wygląd muszą być odpowiednio czyszczone i zabezpieczane przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych. Czy to ogród, czy balkon – meble wystawione są na kaprysy i zmiany atmosferyczne.
Na zimę najlepiej w ogóle wynieść je z balkonu i umieścić w miejscu pozbawionym wilgoci i ciepłym – jednak nie może być to pomieszczenie nazbyt ogrzewane, w którym jest sucho, bowiem wówczas drewno się rozeschnie. Jeśli musimy je pozostawić na balkonie, najlepiej przykryjmy wodoodporną plandeką.
Gdy zima minie, wyciągnijmy meble i zabierzmy się za ich odświeżenie – dokładnie je wyczyśćmy sodą, szarym mydłem, albo specjalnymi preparatami. Po oczyszczeniu musimy poczekać aż wyschną, a następnie nałożyć na ich powierzchnię taką samą powłokę jaka była na nich wcześniej – do usunięcia starej użyjmy papieru ściernego.
Użycie odpowiednich preparatów pozwoli zabezpieczyć meble zarówno przed wilgocią, niską temperaturą, jak również słońcem i szkodliwymi promieniami UV.
Zabezpieczanie drewnianej balustrady
Konserwacji drewnianej balustrady należy dokonać przynajmniej raz w ciągu roku. Dobrze jest przetrzeć wówczas balustradę papierem ściernym i usunąć z niej wszelki bród i zanieczyszczenia, które osadziły się w trakcie upływających miesięcy. Następnie należy przystąpić do zabezpieczania drewna – odpowiednie preparaty uchronią balustradę przed działaniem słońca, niskiej temperatury i wilgoci. Pamiętajmy o tym, aby zaopatrzyć się także w drobne pędzelki i bardzo dokładnie zabezpieczyć wszystkie – nawet najdrobniejsze – elementy! Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie wąskie szczeliny.
Pamiętajmy, że powierzchnię drewnianych balustrad balkonowych należy zabezpieczyć wybranym preparatem do konserwacji dwukrotnie – by mieć pewność, że jest dobrze chroniona. Drugą warstwę nakładamy, gdy pierwsza już wyschnie. Możemy także poddać balustradę olejowaniu i woskowaniu – będzie uroczo błyszczeć, a zaimpregnowane w ten sposób drewno na pewno uchronimy przed wnikaniem wilgoci w trakcie srogiej zimy!