Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno rezonansowe

Drewno rezonansowe

Drewno jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Posiada unikalne właściwości, dzięki którym może być wykorzystywane między innymi do budowy instrumentów muzycznych. Do tego celu najlepiej nadaje się drewno rezonansowe.

drewno reznonansowe, drewno lutnicze

Czym jest drewno rezonansowe i lutnicze?

Pod pojęciem drewno rezonansowe należy rozumieć takie gatunki drewna, które odznaczają się zdolnością do rezonansowania, czyli współbrzmienia. Takie drewno powinno posiadać równomierne słoje, niewielką gęstość i wymaganą barwę. Ważne, aby było to drewno zdrowe, niezanieczyszczone. Do najlepszych rodzajów drewna akustycznego zalicza się drewno świerka, jodły, a wśród drzew liściastych: jawor, buk, brzozę, jesion, grab, klon, lipę i olchę.

Drewno rezonansowe powinno mieć równosłoistą budowę, bez wad, o szerokości słojów u gatunków iglastych od 0,5 do 4 mm, zaś w przypadku drewna liściastego – powyżej 4 mm.

Drewno lutnicze to drewno wykorzystywane do budowy instrumentów muzycznych strunowych, głównie skrzypiec. Przyjmuje się, że drewno na gitarę powinno być sezonowane przez co najmniej 5 lat, a na instrumenty smyczkowe – nie mniej niż 20 lat. Jego wilgotność powinna mieścić się w granicach 6 proc., a wilgotność względna powietrza w przedziale 40-55 proc.

Właściwości akustyczne drewna

Drewno posiada zdolność przewodzenia dźwięku i dzięki temu jest doskonałym materiałem do produkcji różnego typu instrumentów muzycznych. Od gatunku i budowy drewna zależy, jaką zdolnością do przewodzenia głosu będzie się wykazywało. Największe parametry tego typu posiada drewno w kierunku długości włókien, a najmniejszą w kierunku stycznym.

drewno reznonansowe, drewno lutnicze

Zastosowanie drewna rezonansowego

Jeśli drewno wykazuje zdolności rezonansowania, przejmuje drgania i wzmacnia dźwięk. Jest to istotna zdolność w produkcji instrumentów, bowiem drewno wzmacnia dźwięk strun instrumentów. Odpowiednio dobrane do konkretnych instrumentów powinno charakteryzować się jak najmniejszym tłumieniem wewnętrznym.

W przypadku gitar akustycznych najlepiej sprawdzają się drewna świerkowe, cedrowe i mahoniowe. Świerk jest drewnem lekkim, o dużej sztywności, przez co gitara zachowuje selektywność i czytelność. Na potrzeby budowy skrzypiec wykorzystuje się zaś dwa rodzaje drewna – wierzchnią warstwę pudła skrzypiec wykonuje się z drewna świerkowego, a dolną z drewna jaworowego. Płyty łączą ze sobą boczki z drewna jaworowego.

Dźwiękochłonne drewno świerkowe może być z powodzeniem wykorzystywane na potrzeby produkcji podłóg i drzwi, które będą wyciszać pomieszczenia.