Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane panele ścienne

Drewniane panele ścienne

Panele ścienne z drewna stanowią nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Są doskonałą alternatywą dla boazerii, która swą największą popularność przeżywała kilkanaście lat temu. Warto zatem sprawdzić, jakie możliwości dają nam panele ścienne.

drewniane panele ścienne

Panele ścienne a boazeria

W przeciwieństwie do boazerii, montaż paneli ściennych z drewna jest nie tylko dużo tańszy, ale też, co równie ważne, stosunkowo łatwy, z ich założeniem poradzą sobie nawet mniej wprawni majsterkowicze. Nie są to jednak jedyne zalety paneli ścienny – wyglądają bowiem równie dobrze, co boazeria, tak samo maskując wszelkiego rodzaju niedoskonałości ściany, takie jak nierówności czy poprowadzone na niej przewody. Panele ścienne są też łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu czemu doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie łatwo jest o różne zabrudzenia. Lepiej od boazerii radzą sobie natomiast z izolowaniem pomieszczeń, w których się znajdą – zwłaszcza, jeśli chodzi o niskie temperatury i zewnętrzne hałasy. Nie są jednak pozbawione wad, a przynajmniej jedna z nich będzie dla ich właścicieli szczególnie dokuczliwa – mowa tu o dużej podatności na zarysowanie.

Drewno na panele ścienne

Wśród gatunków drewna, jakie szczególnie dobrze nadają się do produkcji paneli, wymienić można między innymi dąb, heban, orzech, palisander czy teak. Wszystkie z nich łączy duża twardość, dzięki czemu wykonane z nich panele trudniej się ścierają.

drewniane panele ścienne

Gdzie sprawdzą się drewniane panele ścienne

Panele drewniane szczególnie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy przedpokój – łatwo je bowiem utrzymać w czystości. Poza tym, z powodzeniem możemy je zamontować także w salonie lub sypialni – tym bardziej, że wśród dostępnych dziś modeli bez trudu znajdziemy zarówno panele pasujące do nowoczesnych mebli, jak i te, które doskonale będą wyglądać w urządzonym tradycyjnie wnętrzu.

Montując je do ściany, warto pamiętać, by nie używać do tego żadnych gwoździ, wkrętów czy kleju – panele montujemy za pomocą specjalnych klamer, które gwarantują stabilność poszczególnych połączeń.

Zakup drewnianych paneli ściennych to wydatek rzędu około pięćdziesięciu złotych za sztukę – tańsze modele wykonane są z PCV lub płyt MDF.

Zdjęcia: Lushome, bhg.