Treść główna

Porady Ciekawostki Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa to gatunek drzewa, który na niektórych obszarach przekształcił się w roślinę inwazyjną. Skąd pochodzi i czy jest źródłem cennego drewna?

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa – pochodzenie i występowanie

Inną nazwą Glediczji trójcierniowej jest iglicznia trójcierniowa, iglicznica pospolita, trójiglicznia. To gatunek drzewa z rodziny bobowatych, który pochodzi z Ameryki Północnej, ale z czasem rozprzestrzenił się też w Australii i w wielu krajach na całym świecie. Rośnie szybko, a jego cechą charakterystyczną są ciernie oraz owoce mające postać spłaszczonych, spiralnych strąków w kolorze czerwonobrązowym, które pozostają na drzewach do wiosny. Drzewo dorasta do około 30 m wysokości.

Glediczja trójcierniowa – charakterystyka drewna

Drzewa Glediczji trójcierniowej dorastają do wysokości 25-30 m w Polsce, a w Ameryce Północnej nawet do 40 m. Średnica pnia wynosi od 0,75 do 1 m. Pień Glediczji trójcierniowej jest regularny, średniej grubości i pojedynczy, dlatego pozyskiwanie z niego drewna jest ułatwione.

Drewno drzew Glediczji trójcierniowej ma zielonkawożółty biel i brązowo-czerwoną twardziel. Charakteryzuje się tym, że jest ciężkie i bardzo trwałe. Dlatego ma wysoką wartość użytkową.

Glediczja trójcierniowa – zastosowanie

Z uwagi na walory estetyczne, Glediczja trójcierniowa jest polecana do zieleni miejskiej. Jest sadzona wzdłuż ulic, na parkach i na osiedlach.

Glediczja trójcierniowa

Drewno Glediczji trójcierniowej wykorzystywane jest do produkcji podkładów kolejowych i stempli. Nie ma problemu, aby drewno to było stosowane w stolarstwie i meblarstwie, choć dzieje się to rzadko.

Ciekawostki

Za ciekawostkę należy uznać fakt, że Glediczja trójcierniowa jest rośliną miododajną, dlatego z języka angielskiego nazywana jest Honey locust.

Zobacz także: drewno na drzwi

Wydawać by się mogło, że twarde i niezwykle wytrzymałe drewno Glediczji trójcierniowej jest idealne do wykorzystania w budownictwie mieszkaniowym. Jednak nie jest używane do produkcji ram okiennych, schodów, poręczy czy balustrad i drzwi. Nie ma zastosowania w ciesielstwie z uwagi na występujące kolce. To właśnie one zadecydowały o braku Glediczji trójcierniowej w budownictwie – istnieje bowiem przesąd, że drewna kolczastych drzew nie wykorzystuje się w domach.

Zdjęcia: Luis Fernández García, Roger Culos via Wikipedia