Treść główna

Porady Ciekawostki Baobab – olbrzym wśród drzew

Baobab – olbrzym wśród drzew

Wiele osób kojarzy baobab przede wszystkim ze znaną powieścią „W pustyni i w puszczy”. W rzeczy samej jest to największe drzewo, jakie można spotkać na Ziemi. Baobaby żyją na terenach pustynnych, gromadząc wodę w szerokich i olbrzymich pniach. Jest to sposób, by przetrwać porę suchą. Warto dodać, że w tym samym czasie drzewa te gubią liście, ograniczając jednocześnie zużycie zgromadzonej wody.

baobab

Baobab – charakterystyka

Baobab rośnie do 25, a nawet 30 metrów, średnica pnia wynosi 7-11 metrów. Są to drzewa, które dożywają sędziwego wieku, jednakże nie posiadają one słojów rocznych w obrębie pnia, dlatego też dokładne określenie wieku konkretnej rośliny jest wręcz niemożliwe.
Najwięcej, bo aż sześć gatunków baobabu spotkać można w obrębie malowniczego Madagaskaru. Drzewo to rośnie także w północno-wschodniej, centralnej i południowej Afryce oraz północno-zachodniej Australii.
Wyróżnić można osiem gatunków tej rośliny: baobab afrykański, Grandidiera, australijski, madagaskarski, Perriera, fony, Suarezab oraz baobab za. Zobacz: egzotyczne gatunki drewna.

Baobab i jego drewno

Drewno baobabu jest miękkie, gąbczaste, o jasnym odcieniu. Warto podkreślić, że 20% drewna stanowi woda, nic więc dziwnego, że drzewo to traktowane jest przez słonie jako „wodopój”.

baobab
Są to drzewa, które mogą cieszyć się życiem nawet kilka milionów lat. Miękkie, przesycone wodą drewno wbrew pozorom odznacza się trwałością i wytrzymałością. Pień jest niski, konary grube, zawierające sporą ilość wody.

Baobab – liście i owoce

Baobaby to rośliny bardzo pożyteczne i przyjazne dla ludzi i zwierząt. Posiadają one jadalne liście i owoce, w których znaleźć można wiele witamin, przede wszystkim witaminy C, a także wapnia. Baobab zawiera także dużą ilość przeciwutleniaczy.
Liście baobabu najlepiej smakują zmieszane z wodą lub mlekiem, można w ten sposób stworzyć smaczny, orzeźwiający napój. Młode liście często są suszone i proszkowane, a następnie traktowane jako przyprawa. Ponadto liście baobabu jadane są z sosami.
Korzyści, jakie daje to drzewo na płaszczyźnie spożywczej odczuwają również zwierzęta. I to nie tylko wspomniane wcześniej słonie, ale także zwierzęta hodowlane, w przypadku których suszone liście stanowią wysokiej jakości paszę.
Ciekawą informacją jest również to, że stare konary baobabów, praktycznie puste wewnątrz, często były traktowane jako … trumny.

Zdjęcia Wikipedia.