Treść główna

Porady Ciekawostki Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Wielkimi krokami zbliża się ciepła pora roku. Już niedługo w ogrodzie zagoszczą meble i parasole, by umilić rozkoszowanie się piękną pogodą. Aby jednak nic przeszkodziło nam w wypoczynku i nie spotkały nas przykre niespodzianki, warto już teraz zadbać o meble ogrodowe. Zwłaszcza chodzi o meble drewniane, które chociaż charakteryzują się świetnym wyglądem i długowiecznością, to by służyły nam jak najdłużej wymagają specjalnej troski.

drewniane meble ogrodowe

Meble ogrodowe z drewna – co im szkodzi?

Meble drewniane do ogrodu zagrożone są przez rozmaite czynniki – zabójcze dla nich mogą okazać się bowiem zarówno nadmierne słońce, jak i deszcz. Nie sposób byłoby też zapomnieć o niszczycielskim wpływie, jaki wywierają na nie niskie temperatury, których nie brakuje nie tylko jesienią i zimą, ale również latem i wiosną. Warto więc wiedzieć, jak chronić nasze meble ogrodowe – przestrzegając kilku podstawowych zasad, na pewno uda nam się sprawić, że meble zostaną z nami przez długie lata.

drewniane meble ogrodowe

Lakierowanie czy olejowanie drewna?

Z pewnością najprostszą metodą, by uchronić nasze meble ogrodowe przez szkodliwym wpływem wspomnianych przed chwilą czynników jest lakierowanie – dzięki niemu meble wykonane z drewna rodzimych gatunków bez problemy poradzą sobie z wilgocią czy największym nawet słońcem. Wykorzystanie lakieru ma jednak również swoje złe strony – jak zapewne wielu z nas dobrze wie, lakiery zawierają wiele substancji, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i środowiska. Jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, najlepiej zrobimy decydując się na olejowanie mebli. Czynność ta wymaga wprawdzie regularnego powtarzania, jednak daje niemal takie same rezultaty bez ryzyka powikłań zdrowotnych.

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego

Jeszcze łatwiejsza jest ochrona drewna egzotycznego, czyli gatunków takich jak merbau czy palisander – słyną one bowiem ze swojej dużej wytrzymałości i odporności na niekorzystne czynniki, w związku z czym nawet użytkowane na zewnątrz nie wymagają od nas dużej troski.

drewniane meble ogrodowe

Meble z wikliny i rattanu

Najcięższe zadanie mają przed sobą zaś właściciele mebli wykonanych z wikliny bądź rattanu – materiały te zagrożone są nie tylko przez wilgoć – pod której wpływem pęcznieją i zniekształcają się – ale również słońce, które powodować może ich wysychanie i wynikającą z tego łamliwość.

Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach okaże się też na pewno malowanie mebli – dzięki temu prostemu przecież zabiegowi sprawimy nie tylko, że nasze meble zyskają nowy wygląd, ale również zabezpieczymy je wilgocią i słońcem.

Będąc w tym temacie, warto na pewno powiedzieć kilka słów o samodzielnym wykonaniu mebli ogrodowych – bez wątpienia z zadaniem tym poradzi sobie każdy, nawet średnio uzdolniony majsterkowicz, szczególnie gdy chodzi o proste modele. Najlepiej w tym celu wykorzystać krajowe gatunki – są one nie tylko tanie i łatwo dostępne, ale również łatwiejsze w obróbce od swoich egzotycznych odpowiedników. Decydując się nie taki krok nie tylko oszczędzimy pieniądze i zyskamy przyjemność z własnych mebli, ale również cieszyć będziemy mogli się z unikatowych, niepowtarzalnych elementów wyposażenia naszego ogrodu.