Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Wielu z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa, jak wiele radości może przynieść karmienie ptaków. Aby mieć najlepsze warunki do tego, by dobrze przyjrzeć się ptakom, które do nas przyleciały, potrzebujemy karmnika. Dobrze zrobiony, okaże się nie tylko praktyczny i pożyteczny, ale także będzie cieszyć oko. Taki domek z drewna będzie bowiem prawdziwą ozdobą ogrodu czy balkonu. Więc jak zrobić karmnik dla ptaków, tak, by był wytrzymały i solidny, a jednocześnie dobrze spełniał swoją funkcję i był estetyczny?

karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków– projekt

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał nasz karmnik dla ptaków. Projekt jest rzecz jasna sprawą indywidualną i tylko od nas zależy, na którą z dostępnych propozycji się zdecydujemy. Możemy zaprojektować karmnik samemu, bądź też wykorzystać któryś z dostępnych w internecie czy w książkach projektów. Wśród nich znaleźć można również propozycje nietypowe – takie jak karmnik dla ptaków wykonany z kokosowej skorupy bądź łatwy do wykonania – choć niekoniecznie estetyczny – karmnik wykonany z butelki.

karmnik dla ptaków

Drewniany karmnik

My jednak skupimy się na najbardziej rozpowszechnionej formie karmnika – domku dla ptaków wykonanym z drewna. Takie rozwiązanie da nam pewność, że efekt końcowy naszej pracy spełni nasze oczekiwania. Karmnik będzie doskonale wyglądał, a jego budowa nie powinna nikomu sprawić najmniejszych problemów. Kłopotów nie powinniśmy mieć także ze znalezieniem potrzebnych materiałów. Do wykonania karmnika bowiem świetnie nada się każdy niemal gatunek drewna. Najlepszym wyborem będą deski sosnowe, które cechują się największą wytrzymałością, a przy okazji świetnie wyglądają, jednak oprócz nich wykorzystać można również sklejkę bądź płytę MDF. Poza nimi, powinniśmy wyposażyć się również w zestaw czterech kołków.

Narzędzia stolarskie i wykonanie

Do budowy karmnika potrzebować będziemy także narzędzia, za pomocą którego potniemy deskę bądź sklejkę ba kawałki o wymaganej długości i szerokości. Możemy zrobić to za pomocą zwykłej piły lub też, jeśli nią dysponujemy – szlifierki kątowej. Niezbędne okażą się również gwoździe, za pomocą których przymocujemy kołki służące jako podpórki dachy. Deskę bądź sklejkę należy pociąć tak, by otrzymać dwa duże prostokąty. Jeden z nich stanie się podstawą, do której, jak już wspomnieliśmy za pomocą gwoździ przymocować należy kołki. Dwa z nich mogą być krótsze – otrzymamy wtedy efekt spadzistego dachu.

karmnik dla ptaków

Zabezpieczenie karmnika

Tak przygotowany domek z drewna należy także odpowiednio zabezpieczyć przed wpływem wilgoci i innych niekorzystnych czynników. Ochrona drewna przed wodą nie jest dziś jednak żadnym problemem – wystarczy skorzystać z któregoś z łatwo dostępnych środków do impregnacji drewna. Karmnik należy również pomalować. Możemy wykorzystać w tym celu bejcę bądź kolorowy lakier. Jeśli szczególnie zależy nam na jego walorach wizualnych możemy także dodatkowo go ozdobić – zależy to jednak tylko od naszej inwencji. Karmnik możemy wykonać również innymi metodami – wyżej przedstawiona jest bowiem jednym z najprostszych sposobów na zrobienie domku dla ptaków.